Musiał Krzysztof J., Zlecenie zabezpieczenia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 lipca 2020 r.
Autor:

Zlecenie zabezpieczenia

Zlecenie zabezpieczenia

Zlecenie zabezpieczenia

Procedura dotyczy zlecenia oraz wszczęcia postępowania zabezpieczającego.

Zlecenie zabezpieczenia organ egzekucyjny organ egzekucyjny dokonanie zabezpieczenia wierzyciel wierzyciel wniosek o dokonanie zabezpieczenia zarządzenie zabezpieczenia

Krok: wniosek o dokonanie zabezpieczenia

Zgodnie z art. 155a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2505 z późn. zm.) - dalej u.p.e.a., organ egzekucyjny dokonuje zabezpieczenia na następujących podstawach:

1) na wniosek wierzyciela i na podstawie wydanego przez niego zarządzenia zabezpieczenia;

2) na wniosek wierzyciela i na podstawie wydanego przez niego tytułu wykna wniosek wierzyciela lub innego organu egzekucyjnego, który prowadzi postępowanie egzekucyjne, i na podstawie dalszego tytułu wykonawczego, w przypadkach określonych odpowiednio w art. 32a § 3 albo art. 35 § 2 u.p.e.a.;

3) na wniosek państwa członkowskiego i na podstawie zarządzenia zabezpieczenia, zagranicznego tytułu wykonawczego, dokumentu zabezpieczenia albo jednolitego tytułu wykonawczego określonych w przepisach ustawy o wzajemnej pomocy, w zakresie należności pieniężnych, o których mowa w art. 2 § 1 pkt 8 lit. a-f u.p.e.a.;

4) na wniosek państwa członkowskiego lub państwa trzeciego i na podstawie zarządzenia zabezpieczenia albo zagranicznego tytułu wykonawczego wystawionych zgodnie z przepisami ustawy o wzajemnej pomocy, w zakresie należności, o których mowa w art. 2 § 1 pkt 9 u.p.e.a.;

5) organ egzekucyjny może z urzędu dokonać zabezpieczenia na podstawie tytułu wykonawczego, w przypadkach określonych w art. 32a § 3, art. 32c § 2 i art. 35 § 2 oraz w przypadkach określonych w art. 79 ust. 5 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2009 z późn. zm.).

Ustawa nie zawiera kompleksowej regulacji określającej wymogi wniosku o zabezpieczenie. Z racji odpowiedniego stosowania w postępowaniu zabezpieczającym przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.) - dalej k.p.a., należy przyjąć, że wniosek o zabezpieczenie powinien spełniać wymogi formalne co do formy i treści określone w art. 63 k.p.a., w szczególności zawierać wskazania dotyczące żądania wierzyciela. Przy wyborze środka zabezpieczenia obowiązujące są również zasady ogólne określone w art. 7 u.p.e.a.

Wniosek o zabezpieczenie nie jest wymagany, gdy wierzyciel jest jednocześnie organem egzekucyjnym. W takim przypadku organ egzekucyjny przystępuje z urzędu do zabezpieczenia na podstawie zarządzenia zabezpieczenia przez siebie wystawionego. Okoliczność ta nie zwalnia tego organu od zebrania materiału dowodowego potwierdzającego zaistnienie przesłanek dokonania zabezpieczenia.

Zob. M. Faryna (w:) Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Komentarz, D.J. Kijowski (red.), LEX/el. 2010, komentarz do art. 155a).

Krok: zarządzenie zabezpieczenia

Zarządzenie zabezpieczenia jest dokumentem urzędowym wystawionym przez wierzyciela, który uprawnia do wszczęcia i prowadzenia postępowania zabezpieczającego oraz stanowi podstawę dokonania zabezpieczenia należności pieniężnych poprzez zastosowanie środków zabezpieczenia wymienionych enumeratywnie w art. 164 u.p.e.a. bądź przyjęcia kaucji określonej w art. 166 u.p.e.a.

Zarządzenie zabezpieczenia nie jest aktem administracyjnym podlegającym weryfikacji w trybach nadzwyczajnych określonych przepisami kodeksu postępowania administracyjnego, np. stwierdzenia jego nieważności. Zasadność jego wystawienia oraz prawidłowość wypełnienia badana i oceniana jest przez organ egzekucyjny w trybach określonych przepisami komentowanej ustawy przed nadaniem klauzuli o przyjęciu zarządzenia do wykonania bądź w trybie zarzutów zgłoszonych przez zobowiązanego.

Zob. M. Faryna (w:) Ustawa…, komentarz do art. 155a.

Wzór zarządzenia zabezpieczenia stosowanego w zabezpieczeniu należności pieniężnych stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lipca 2020 r. w sprawie wzorów zarządzenia zabezpieczenia (Dz. U poz. 1315).

Jak stanowi § 2 powyższego zarządzenia, wzór zarządzenia zabezpieczenia stosowanego w zabezpieczaniu należności pieniężnych stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 maja 2014 r. w sprawie wzoru zarządzenia zabezpieczenia (Dz.U. poz. 645) może być stosowany nie dłużej niż przez 9 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, pod warunkiem prawidłowego pouczenia zobowiązanego zgodnie z art. 156 § 1 pkt 8-8b u.p.e.a.

WZÓR ZARZĄDZENIE ZABEZPIECZENIA