Wiśniewski Jarosław T., Złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia przez dłużnika

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2023 r.
Autorzy:

Złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia przez dłużnika

Złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia przez dłużnika

Złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia przez dłużnika

Złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia przez dłużnika dłużnik dłużnik złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia po uprzednim zastosowaniu środków przymusu brak reakcji możliwy sposób zachowania odmowa złożenia wykazu majątku lub nieuzasadniona odmowa odpowiedzi na zadane pytanie odmowa złożenia przyrzeczenia możliwy sposób zachowania złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia nieusprawiedliwione niestawiennictwo do sądu sąd skład orzekający sąd skład orzekający zastosowanie środków przymusu możliwy przebieg postępowania odebranie wykazu majątku i przyrzeczenia możliwy przebieg postępowania wydanie postanowienia o nakazaniu złożenia wykazu majątku i przyrzeczenia umorzenie postępowania po wyczerpaniu środków przymusu

Krok: wydanie postanowienia o nakazaniu złożenia wykazu majątku i przyrzeczenia

Sąd odbiera od dłużnika wykaz majątku i przyrzeczenie niezwłocznie po ogłoszeniu orzeczenia.

W uzasadnionych wypadkach sąd może jednak wyznaczyć dłużnikowi termin (nie dłuższy niż tygodniowy) na złożenie wykazu i przyrzeczenia (art. 915 § 2 k.p.c.).

Sąd może również wstrzymać wykonanie postanowienia do czasu rozpoznania zażalenia (art. 396 w zw. z art. 915 § 3 k.p.c.).

Krok: złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia

Przed odebraniem wykazu majątku i przyrzeczenia dłużnik powinien zostać uprzedzony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 233 k.k.).

Dłużnik może złożyć wykaz majątku w formie pisemnej bądź ustnie do protokołu posiedzenia. W każdym wypadku możliwe jest również zadawanie dłużnikowi dodatkowych pytań.

Składany wykaz majątku obejmuje także informacje o odpłatnych i nieodpłatnych czynnościach prawnych, których przedmiotem jest rzecz lub prawo o wartości przekraczającej w dniu dokonania tych czynności wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847), dokonanych na rzecz osób trzecich, w wyniku których stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu niż był przed dokonaniem czynności. Chodzi przy tym wyłącznie o czynności prawne dokonane w pięcioletnim okresie poprzedzającym wszczęcie egzekucji, nie wcześniej jednak niż w dniu 1 czerwca 2017 r. (art. 15 w zw. z art. 22 ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r., poz. 933). Udzielenie opisanych informacji ma na celu umożliwienie wierzycielowi skorzystania ze skargi pauliańskiej i zaspokojenia się z majątku, którego dłużnik wyzbył się w wyniku czynności prawnej dokonanej z osobą trzecią. Patrz również Postępowanie w sprawie z powództwa, którego przedmiotem jest roszczenie przewidziane w art. 527 k.c. (skarga pauliańska)

Po złożeniu wykazu majątku dłużnik składa przyrzeczenie według roty określonej w art. 913 § 1 k.p.c., powtarzając za sędzią lub odczytując na głos tekst roty, przy czym wszyscy obecni - z wyjątkiem sędziego - stoją (art. 269 § 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).

Za osobę, która nie ma zdolności procesowej, wykaz i przyrzeczenie składa przedstawiciel ustawowy (art. 919 k.p.c.).

Natomiast jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna, wykaz majątku oraz przyrzeczenie składa osoba wchodząca w skład organu uprawnionego do jej reprezentacji (art. 300 § 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).