Krywan Tomasz, Zwolnienie z VAT importu towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2023 r.
Autorzy:

Zwolnienie z VAT importu towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego

Zwolnienie z VAT importu towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego

Zwolnienie z VAT importu towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego

Procedura pozwala ustalić, czy zastosowanie ma zwolnienie od podatku obejmujące import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego.

Zwolnienie z VAT importu towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego podróżny podróżny import towarów przewożonych w bagażu osobistym podróżnego jest zwolniony od podatku częściowo import towarów przewożonych w bagażu osobistym podróżnego jest zwolniony od podatku w `całości import towarów przewożonych w bagażu osobistym podróżnego nie jest zwolniony od podatku podróżny przybywający spoza UE na terytorium kraju przewozi w bagażu osobistym towary czy ilość i rodzaj towarów wskazuje na przywóz o charakterze niehandlowym? czy wartość lub ilość przywożonych w bagażu osobistym towarów przekracza limit? nie tak nie tak

Krok: podróżny przybywający spoza UE na terytorium kraju przewozi w bagażu osobistym towary

Najczęściej mające zastosowanie zwolnienie od podatku obejmujące import towarów określa art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. Zwolnienie to obejmuje import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego (czyli z terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Unii Europejskiej - zob. art. 2 pkt 5 u.p.t.u.) na terytorium kraju. Ze zwolnienia tego korzystają (najczęściej nieświadomie) niemal wszystkie osoby przybywające z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 56 ust. 5 u.p.t.u., przez bagaż osobisty rozumie się cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później organom celnym, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że bagaż ten był zarejestrowany jako bagaż towarzyszący w momencie wyruszenia w podróż przez przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za jego przewóz. Z przepisu tego wynika, że pojęcie bagażu osobistego nie jest zakresowo tożsame z pojęciem bagażu podręcznego i obejmuje ono również towary o dużych gabarytach.

Pojęcie bagażu osobistego obejmuje również paliwo znajdujące się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwo znajdujące się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (przepis ten stosuje się z zastrzeżeniem art. 77 u.p.t.u., co oznacza, że objęcie pojęciem bagażu osobistego paliwa nie zawęża zakresu zwolnienia, o którym mowa w art. 77 u.p.t.u.; zwolnienie to obejmuje import paliwa przewożonego przez prywatne środki transportu; odnośnie do tego zwolnienia - zob. procedura Zwolnienie z VAT importu paliwa).

Paliw innych niż paliwo znajdujące się w takim zbiorniku lub kanistrze nie uznaje się za bagaż osobisty.

Krok: czy ilość i rodzaj towarów wskazuje na przywóz o charakterze niehandlowym?

Warunkiem zwolnienia od podatku importu towarów na podstawie art. 56 u.p.t.u. jest, aby ilość i rodzaj przewożonych towarów wskazywała na przywóz o charakterze niehandlowym. Przez przywóz taki, zgodnie z art. 56 ust. 6 u.p.t.u., rozumie się przywóz spełniający następujące warunki:

1) odbywa się okazjonalnie,

2) obejmuje wyłącznie towary na własny użytek podróżnych lub ich rodzin lub towary przeznaczone na prezenty.