Co należy zrobić, aby doprowadzić do zgodności zapisów ewidencyjnych ze stanem faktycznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2019 r.

PYTANIE

Jak należy postąpić w opisanej niżej sytuacji: nieruchomość stanowiąca własność powiatu będąca w trwałym zarządzie domu dziecka, zgodnie z ewidencją gruntów i budynków, w części o powierzchni blisko 1.8 ha oznaczona jest symbolem Br-LsVI. Działka jest częściowo zadrzewiona i znajduje się w pobliżu kompleksu leśnego zarządzanego przez PGL Lasy Państwowe. Na terenie nieruchomości od kilkudziesięciu lat funkcjonuje dom dziecka, tym samym zabudowana jest budynkami oraz wyposażona w odpowiednią infrastrukturę do obsługi domu dziecka. W mpzp nieruchomość stanowi teren usług oświaty i wychowania - dom dziecka, tym samym nie jest przeznaczona do produkcji leśnej, a także nie jest związana z gospodarką leśną, grunt nie jest zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

Czy wobec faktu, iż grunt na przedmiotowej nieruchomości nie spełnia ustawowych przesłanek uznania go za las, wobec zapisów ewidencji gruntów i budynków należy traktować go jako las?

Co należy zrobić, aby doprowadzić do zgodności zapisów ewidencyjnych ze stanem faktycznym?

Czy w związku z faktem zagospodarowania nieruchomości (funkcjonujący dom dziecka) należy wystąpić o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej?

Jeśli tak, to kto w takim przypadku może wnioskować o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej: powiat jako właściciel nieruchomości, czy dom dziecka jako jej posiadacz?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX