Co zrobić, jeśli początkowo zamówienie miało być przeprowadzone bez stosowania PZP, ale później otrzymano informację, że jeden z działów jednostki może mieć do zrealizowania zamówienie na dostawy o podobnym asortymencie, co spowoduje konieczność stosowania PZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bereszko Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 19 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający w kwietniu określił sposób przeprowadzenia zamówienia dla dostaw oprogramowania jako zamówienie zwolnione ze stosowania p.z.p. (postępowanie regulaminowe). W maju rozpoczął procedurę i w czerwcu wysłał do wykonawcy X, którego oferta była najkorzystniejsza draft umowy do wypełnienia danych, którą ten odesłał, wpisując stosowane dane. W trakcie finalizowania umowy (zbieranie podpisów) – w czerwcu - otrzymano informację, że jeden z działów jednostki w maju powziął informację, że może mieć do zrealizowania zamówienie na dostawy o podobnym asortymencie (ale informację przekazał dopiero w czerwcu) zatem wartość zamówień wskazywałaby na konieczność stosowania p.z.p.

Czy w opisywanej sytuacji należy odstąpić od podpisania umowy z wykonawcą X, jeśli tak czy odstąpienie od umowy nie naruszy zapisów art. 70 k.c. i art. 72 § 2 k.c.?

Jaką ewentualnie przyjąć podstawę prawą odstąpienia od podpisania umowy skoro w zapytaniu ofertowym zamieszczonym na komercyjnej platformie zakupowej (dostępnej dla wszystkich wykonawców) nie podano przesłanek odrzucenia oferty np. możliwości naruszenie art. 29 p.z.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX