Nowość Czy brak regulacji w ustawie o odpadach przewidującej możliwość przeniesienia praw i obowiązków wynikających z zezwolenia na inny podmiot jest równoznaczne z jej zakazem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krudysz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na skutek połączenia spółki A i spółki B (obie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) powstał nowy podmiot o nazwie właściwej dla spółki B. Starosta w 2018 r. udzielił spółce A zezwolenia na zbieranie odpadów zgodnie z przepisami ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o.

Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - dalej k.s.h. (zwłaszcza art. 494 § 1 i 2 k.s.h.), a także przepisów u.o., które stanowiły podstawę prawną wydania zezwolenia na zbieranie odpadów, na skutek połączenia się spółek, zezwolenie wydane dla spółki A przejdzie na nowy podmiot powstały w wyniku połączenia?

Czy brak regulacji w u.o. przewidującej możliwość przeniesienia praw i obowiązków wynikających z zezwolenia na inny podmiot jest równoznaczne z jej zakazem?

Czy przepis art. 494 § 2 k.s.h. dopuszcza sukcesję praw i obowiązków wynikających z aktu administracyjnego?

Czy w przepisie art. 494 § 2 k.s.h. w brzmieniu, cyt. "Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej" wprowadzającym wyjątek od tzw. sukcesji generalnej, ustawodawca mówiąc o "ustawie" odnosi się do ustawy Kodeks spółek handlowych, czy do ustawy, której przepisy stanowią podstawę wydania decyzji administracyjnej (w analizowanej sprawie - u.o.)?

Czy w sytuacji dopuszczenia możliwości przeniesienia zezwolenia na zbieranie odpadów na nowopowstały podmiot organ, który wydał decyzję, będzie musiał w jakikolwiek sposób potwierdzić ten fakt, np. poprzez wydanie decyzji o przeniesieniu zezwolenia na podmiot powstały w wyniku połączenia - na podstawie jakich przepisów prawa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX