Czy budowę remizy dla Ochotniczej Straży Pożarnej można uznać za inwestycję celu publicznego z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 6 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy budowę remizy dla Ochotniczej Straży Pożarnej wpisanej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego można uznać za inwestycję celu publicznego z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego?

Jak należy rozumieć obecną definicję celu publicznego zawartą w art. 6 pkt 7 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n. i zawarte w nim słowo "niezbędnych"?

Czy "budowa, utrzymywanie obiektów oraz urządzeń niezbędnych" odnosi się do wszystkich dalej wymienionych potrzeb, czy należy rozumieć że "niezbędnych na potrzeby obronności państwa, a także ustanowienie strefy ochronnej terenu zamkniętego, w tym wynikające z umów lub porozumień międzynarodowych", a dalsze "a także na potrzeby ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, w tym budowa i utrzymywanie aresztów śledczych, zakładów karnych oraz zakładów dla nieletnich" dotyczy takich potrzeb ogółem?

Zgodnie z definicjami zawartymi w art. 2 ustawy z 17.12.2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych: 1) działania ratownicze - należy przez to rozumieć działania, o których mowa w art. 2 pkt 2 ustawy z 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej – dalej u.o.p.p.: rozumie się przez to każdą czynność podjętą w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a także likwidację przyczyn powstania pożaru, wystąpienia klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia 2) akcje ratownicze - należy przez to rozumieć akcje, o których mowa w art. 7 pkt 1 ustawy z 24.08.1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej: rozumie się przez to działania organizowane i kierowane przez Państwową Straż Pożarną. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 4 u.o.p.p.: krajowy system ratowniczo-gaśniczy - rozumie się przez to integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń; system ten skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, (...).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX