Nowość Czy decyzja o pozwoleniu na budowę obiektu jądrowego może być wydana bez uzyskiwania przez inwestora wymaganych pozwoleń, uzgodnień lub opinii?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy rozumieć zapisy art. 15 ust. 4b ustawy z 29.06.2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących – dalej u.i.o.e.j., który stanowi, że "Do postępowania o wydanie pozwolenia na budowę obiektu jądrowego będącego równocześnie elektrownią jądrową przepisu art. 32 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego nie stosuje się"?

Czy w związku z powyższym decyzja o pozwoleniu na budowę może być wydana w tym wypadku bez uzyskiwania przez inwestora, przed jej wydaniem przez właściwy organ, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów?

Czy odnosi się to np. do pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w art. 389 pkt 6-10 oraz art. 390 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod.?

Jeżeli tak by było, to kiedy ww. pozwolenia inwestor musiałby uzyskać?

Już po uzyskaniu pozwolenia na budowę?

A przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej?

Jakich innych pozwoleń, zgłoszeń, uzgodnień lub opinii innych organów, które wymagane byłyby przepisami szczegółowymi inwestor w tym wypadku nie musiałby uzyskiwać, przed wydaniem przez właściwy organ pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX