Czy należy naliczyć opłatę planistyczną w przypadku nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na rzecz gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 19 czerwca 2023 r.

PYTANIE

Czy należy naliczyć opłatę planistyczną w sytuacji nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zarządzie KOWR na rzecz gminy (nieodpłatne przekazanie na własność jednostce samorządu terytorialnego), w trybie art. 24 ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy z 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa - dalej u.g.n.r.s.p.?

Dotychczasowa nieruchomość wchodząca w skład zasobu została w drodze umowy przekazana nieodpłatnie na własność samorządu na cele związane z realizacją inwestycji infrastrukturalnych służących wykonywaniu zadań własnych w zakresie kultury i kultury fizycznej. Przeznaczenie nieruchomości zostało określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym przed zawarciem umowy (nie minął 5-letni okres pomiędzy wejściem w życie planu a datą zawarcia umowy). Zgodnie z orzecznictwem sądowo-administracyjnym, termin użyty w art. 36 ust. 4 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p. "zbycie nieruchomości" obejmuje każdą czynność prawną, na mocy której zmienia się właściciel lub użytkownik wieczysty tej nieruchomości, z wyłączeniem przypadku objętego przepisem art. 36 ust. 4a u.p.z.p. oraz przeniesienia własności na podstawie umowy darowizny na rzecz osoby bliskiej, zgodnie z uchwałą 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10.12.2009 r., II OPS 3/09.

Czy zatem w niniejszym przypadku, gdy w związku z uchwaleniem planu miejscowego wartość nieruchomości wzrosła, konieczne jest pobranie opłaty planistycznej od Skarbu Państwa przez wójta?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX