Czy należy przyznać mieszkańcowi DPS dodatek osłonowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy należy przyznać mieszkańcowi DPS dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy przysługuje wyłącznie osobom, które spełniają kryteria dochodowe oraz wpisują się w definicję gospodarstwa domowego jednoosobowego lub wieloosobowego. Jedyną przesłanką nabycia prawa do dodatku osłonowego są dochody gospodarstwa domowego w przeliczeniu na członka rodziny, które mieszczą się poniżej przyjętego w ustawie progu.

Czy jeżeli mieszkańcy DPS chcą ubiegać się o przyznanie dodatku osłonowego jako gospodarstwa jednoosobowe, na jakiej podstawie organ może podważyć istnienie takich gospodarstw?

Mieszkaniec DPS ponosi koszty pobytu, płaci za leki, płaci za zakupy, za wizyty prywatne u lekarzy, za telefon, za ubrania sam ze swoich zasobów pieniężnych itp. Pomieszczenie, w którym mieszka jest jego domem, jego gospodarstwem. Kolokwialnie rzecz ujmując dodatek osłonowy należy się nawet, jeżeli ktoś zamieszkuje w szałasie, bo tam sobie gospodaruje, więc różnicowanie miejsca zamieszkania osoby mieszkającej w DPS, którą z innymi mieszkańcami łączy tylko wspólny dach, a osobą bezdomną jest dość niesprawiedliwe.

Jak powinien postąpić organ w takiej sytuacji, gdy mieszkańcy chcą ubiegać się o dodatek jako gospodarstwa jednoosobowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX