Czy należy wydać decyzję administracyjną o zwrocie zastępczo poniesionych przez gminę opłat za pobyt mieszkańca w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba ma ustaloną odpłatność za wstępnego w formie umowy - od 2 miesięcy nie wywiązuje się z niej.

OPS w ramach 6-miesięcznej weryfikacji podjął próbę przeprowadzenia wywiadu celem aktualizacji sytuacji dochodowej zobowiązanego. Ten uniemożliwił przeprowadzenie wywiadu.

1. Czy należy aneksować umowę dla tej osoby ustalając kwotę opłaty w wysokości różnicy między kosztem pobytu w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez innych zobowiązanych, czy może wypowiedzieć dotychczasową umowę i zaproponować nową na wyższą kwotę?

2. Ewentualnie po odmowie podpisania aneksu/nowej umowy ustalić odpłatność decyzją?

3. Czy w ramach badania sytuacji dochodowej, w przypadku wątpliwości, czy osoba zgłaszała zmiany w sytuacji dochodowej, zwłaszcza jej poprawy, organ powinien zbadać tę sytuację wstecz, np. od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ustalono ostatnio odpłatność, i na tej podstawie ustalić odpłatność za okres wstecz?

Doprecyzowując: chodzi o takie sytuacje, gdy ustalono odpłatność np. w marcu, we wrześniu w wyniku aktualizacji ustalono, że osoba zdecydowanie lepiej zarabia, a nie zgłaszała zmian - czy wówczas można ustalać wyższą odpłatność wstecz, np. w formie aneksu do umowy?

Uzupełnienie pytania:

Sedno problemu nie polega na tym, że osoba zaprzestała wpłat (może napisanie o tym było mylące, więc przyjmijmy, że osoba płaci zgodnie z umową), ale na tym, że podjęte działania w celu aktualizacji jej sytuacji - wywiad środowiskowy, okazały się bezskuteczne - odmówiła przeprowadzenia wywiadu. Związana jest więc umową na kwotę, którą ustalono wcześniej i nie zgłaszała żadnych zmian, a organ podejrzewa, że nastąpiła poprawa jej sytuacji dochodowej.

Odmowa przeprowadzenia wywiadu jest jednym z warunków wydania decyzji w trybie art. 61 ust. 2e u.p.s. Drugim jest odmowa podpisania umowy (a osoba takową ma, choć kwota opłaty może być już zdezaktualizowana).

Stąd też pytanie, jak w tej sytuacji, wypełnić warunki do wydania decyzji w tym trybie i ustalić opłatę jako różnicę, o której mowa w tym przepisie?

W sytuacji, gdy osoba jest więc związana umową i nie chce umożliwić przeprowadzenia aktualizacji wywiadu, jak doprowadzić do wypełnienia przesłanek z art. 61 ust. 2e u.p.s. - czy wypowiedzieć dotychczasową umowę i zaproponować nową z kwotą odpowiadającej różnicy, o której mowa w art. 61 ust. 2e, zaproponować zawarcie aneksu zwiększającego kwotę, a może wydać decyzję na różnicę ponad to, co w umowie (choć przepisy dają tę możliwość dopiero po wyczerpaniu możliwości zawarcia umowy), a może bazując na dotychczasowych danych z wywiadu i innych danych (ZUS) wystąpić o podanie dochodów do pracodawców i samodzielnie ustalić dochody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX