Czy OPS jako wierzyciel, powinien wnieść powództwo w trybie art. 10 u.k.w.h. o uzgodnienie treści księgi wieczystej, z rzeczywistym stanem prawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Otrzymaliśmy informację od komornika, że dłużnik ma 1/2 udziału w nieruchomości, objętej księgą wieczystą X. W związku z wysokim zadłużeniem dłużnika w naszym organie, tj. prawie 50 000 zł z FA i prawie 2 000 zł z ZA, wystąpiliśmy o wszczęcie egzekucji z nieruchomości (nieruchomość ma być wystawiona na sprzedaż); otrzymaliśmy także informację, że nie ponosimy kosztów związanych z procedurą.

Wpis o wszczęciu egzekucji został dokonany w księdze wieczystej; w księdze w dziale III jest także wpis o zmianie właściciela nieruchomości ze stycznia 2023 r., z którego wynika, że wpisani zostali dłużnik i jego brat (każdy po 1/2 udziału). Komornik wystąpił z wnioskiem o dokonanie wpisu ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji komorniczej z ułamkowej części nieruchomości.

Teraz dostaliśmy postanowienie SR, że wniosek komornika o dokonanie wpisu ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji komorniczej z ułamkowej części nieruchomości objętej księgą wieczystą został oddalony ze względu na to, że dłużnik nie figuruje w dziale II jako właściciel, natomiast w dziale III figuruje wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w KW z rzeczywistym stanem prawnym w zakresie prawa własności.

Po kilku dniach komornik przysłał pismo, w którym wzywa wierzyciela (czyli ośrodek pomocy społecznej, który wypłacał świadczenia z FA i ZA), do uregulowania, w terminie 6 miesięcy, stanu prawnego nieruchomości.

Co powinien zrobić OPS w danej sytuacji i jakie są ewentualne koszty postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX