Czy oryginał decyzji administracyjnej sporządzonej w wersji elektronicznej może zostać doręczony w tzw. formie hybrydowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy oryginał decyzji administracyjnej sporządzonej w wersji elektronicznej może zostać doręczony w tzw. formie hybrydowej, tj. w trybie art. 393 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a.?

Jeżeli decyzja administracyjna została wydana w formie dokumentu elektronicznego, a następnie jej wydruk zawierający informację, że decyzja została wydana w postaci elektronicznej i podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ze wskazaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego podpisującego oraz identyfikatora pisma, to czy taki wydruk jest dokumentem urzędowym?

Nie wymaga też przesłania płytki z plikiem w formie elektronicznej, aby móc potwierdzić poprawność złożonego podpisu. Powyższe należy zestawić z treścią art. 109 § 1 k.p.a., który stanowi, że decyzję doręcza się stronom na piśmie. Wobec tego pełna regulacja doręczenia decyzji na piśmie (art. 109 § 1 k.p.a i art. 14 k.p.a.) wyłącza stosowanie do decyzji art. 393 k.p.a. (zob. B. Adamiak, J. Borkowski, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz. Wyd. 18, 2022).

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że art. 393 k.p.a. znajduje zastosowanie, gdy nie są spełnione przesłanki dla dokonania doręczenia elektronicznego z art. 39 § 1 k.p.a. oraz fakt, że wnioskodawca posiada adres do doręczeń elektronicznych (ale go nie podało w trakcie trwania procedury administracyjnej) czy w związku z przekazaniem pisma przez organ jedynie w formie wydruku (zawierający informację, że decyzja została wydana w postaci elektronicznej i podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ze wskazaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego podpisującego oraz identyfikatora pisma) - wnioskodawca powinien zawnioskować do organu wydającego decyzje administracyjne o doręczeniu wydanych już uprzednio decyzji administracyjnych podpisanych elektronicznie na adres do doręczeń elektronicznych (w systemie ePUAP)?

Czy takie doręczenie jest konieczne w sytuacji, gdy od ww. decyzji wpłynęły już skargi do WSA, a WSA rozpatrując sprawę nie dopatrzył się uchybień w tym zakresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX