Czy podczas magazynowania niezanieczyszczonych odpadów złomu bez utwardzenia i bez wyposażenia miejsca magazynowania w kanalizację, wody opadowe i roztopowe mające kontakt z odpadami mogą swobodnie infiltrować w grunt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z par. 6 ust. 3 pkt 9 rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, wymagań określonych w ust. 1 pkt 3 i 8 nie stosuje się do metali (złomu) niezanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi oraz zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi w ilościach, które nie powodują skapywania tych substancji. Mając na uwadze powyższe, odpady złomu można magazynować bez utwardzenia miejsc magazynowania przy użyciu wyrobów budowlanych, ponadto nie ma konieczności oczyszczania powstających w miejscu magazynowania odpadów wycieków oraz ścieków, w tym wód odciekowych, w separatorach substancji ropopochodnych lub wyposażenia tego miejsca w urządzenia lub środki do zbierania wycieków lub wód odciekowych.

Mając na uwadze powyższe, czy podczas magazynowania niezanieczyszczonych odpadów złomu bez utwardzenia i bez wyposażenia miejsca magazynowania w kanalizację, wody opadowe i roztopowe mające kontakt z odpadami mogą swobodnie infiltrować w grunt?

Czy w przypadku gdy miejsca magazynowania niezanieczyszczonych odpadów złomu są wyposażone w kanalizację deszczową dopuszczalne jest odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do kanalizacji deszczowej?

Czy jeśli jednak konieczne jest uznanie, że w wyniku kontaktu wód opadowych i roztopowych powstają ścieki przemysłowe czy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Jeśli magazynowane są odpady niezanieczyszczonego złomu, jakie zanieczyszczenia należałoby ująć w pozwoleniu wodnoprawnym?

Czy jeśli nie będą powstawały zanieczyszczenia wymienione w rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 28.06.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego?

Czy w takim wypadku możliwe jest odprowadzanie tych wód do kanalizacji deszczowej czy tylko sanitarnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX