Czy pracodawca może przechowywać w aktach osobowych pracownika złożone przez niego zaświadczenie z KRK.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 26 marca 2024 r. weszła w życie u.n.z.m., która przewiduje m.in., że od wejścia w życie ustawy jednym z warunków uprawniających do wykonywania takich zawodów, jak m.in. technik farmaceutyczny, dietetyk, elektroradiolog jest brak prawomocnego skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe (art. 2 ust. 1 pkt 2 u.n.z.m.). Od wejścia w życie u.n.z.m. osoba skazana za ww. przestępstwa traci uprawnienie do wykonywania zawodu. Jednocześnie zgodnie z u.n.z.m. przez okres roku od jej wejścia w życie osoby wykonujące zawód medyczny nie muszą posiadać wpisu w rejestrze zawodów medycznych.

Czy w związku z tym pracodawca takich osób będący szpitalem publicznym (a w niektórych przypadkach zleceniodawca, gdyż część osób zatrudniona jest na kontrakcie) może przechowywać w aktach osobowych pracownika zaświadczenie z KRK przez niego przedłożone w celu potwierdzenia uprawnień do wykonywania zawodu (na ten moment pracownicy nie uzyskali jeszcze wpisu w rejestrze i hipotetycznie mogą jeszcze nie ubiegać się o wpis przez 6 miesięcy, a bez wpisu pracodawca nie ma innej możliwości weryfikacji braku karalności)?

Część pracowników wykonujących ww. zawody jest zatrudnione na etacie, a część na umowie cywilnoprawnej.

Czy dla ewentualnego przechowywania zaświadczenia KRK wymagane będzie/dopuszczalne będzie uzyskanie zgody na przetwarzanie danych w celu potwierdzenia uprawnień wykonywania zawodu w szpitalu publicznym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX