Czy pracownik socjalny powinien poinformować na piśmie MOPS i Sąd o niewywiązywaniu się z obowiązków opiekuna prawnego oraz sytuacji bytowej osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Pracownik socjalny GOPS otrzymał wniosek z MOPS o przeprowadzenie wywiadu w sprawie zasiłku stałego z opiekunem prawnym w miejscu przebywania ubezwłasnowolnionej.

Opiekun prawny odmówił wizyty w miejscu pobytu ubezwłasnowolnionej, gdyż jest bardzo agresywna wobec opiekuna. Pracownik socjalny za zgodą opiekuna prawnego udał się w miejsce pobytu osoby ubezwłasnowolnionej. Okazało się, że ubezwłasnowolniona zamieszkuje w przyczepie na terenie gospodarstwa 78-letniego mężczyzny, o czym opiekun prawny wie. Warunki są bardzo złe, brudno, brak warunków sanitarnych. Z relacji opiekuna wynika, że złożył wniosek do Sądu o umieszczenie w DPS, ale od roku sprawa nie jest rozpatrzona prawdopodobnie ze względu na nieuzupełnienie jakiś dokumentów.

Jak powinien postąpić pracownik socjalny GOPS, czy wystarczy tylko opisać wywiad i przekazać do MOPS, czy powziąć dodatkowe kroki i poinformować Sąd o sytuacji ubezwłasnowolnionej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX