Czy przymusowego odebrania dziecka może dokonać tylko kurator?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sąd na wniosek matki zlecił kuratorowi zawodowemu przymusowe odebranie dziecka od ojca i przekazanie go matce (art. 5986 k.p.c.).

Kurator zawodowy zwrócił się do tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej o wskazanie pracownika socjalnego do udziału w czynnościach odebrania dziecka. Jednocześnie w rozmowie telefonicznej z dyrektorem Ośrodka kurator oświadczył, że oczekuje, że wyznaczony pracownik socjalny wykona bezpośrednio czynność odebrania dziecka (tj. weźmie go za rękę lub na ręce, wyprowadzi z domu i odda matce).

Zgodnie z art. 59812 k.p.c., kurator sądowy może zażądać pomocy organów opieki społecznej lub innej powołanej do tego celu instytucji.

Czy biorąc pod uwagę powyższy przepis może on skutecznie żądać zgodnie z prawem, aby czynność odebrania dziecka za niego wykonała inna osoba, w szczególności wskazany przez OPS pracownik socjalny?

W ocenie tutejszego Ośrodka przywołany art. 59812 k.p.c. nie daje mu takich uprawnień, a odebranie dziecka przez pracownika socjalnego mogłoby być potraktowane jako przekroczenie uprawnień, tj. przestępstwo z art. 231 ustawy z 06.06.1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1444) i skutkować nawet odpowiedzialnością karną pracownika. Tutejszy Ośrodek nie uchyla się od udzielenia pomocy kuratorowi i wyznaczył pracownika do udziału w czynnościach kuratora w ramach swoich ustawowych kompetencji. Uważa jednak, że pracownik ten nie może bezpośrednio odebrać dziecka, tak jak żąda tego kurator. Czynność tę zgodnie z art. 5986 k.p.c. powinien osobiście wykonać kurator zawodowy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX