Czy spółka doradztwa podatkowego podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, a jednocześnie temu samemu obowiązkowi podlegają doradcy podatkowi zasiadający w zarządzie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiotem uprawnionym do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która spełnia łącznie warunki wymienione w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Dwóch doradców podatkowych ma zamiar powołać do życia spółkę o jakiej mowa w taki sposób, że jeden z nich wniesie aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w ramach którego prowadził dotychczasową działalność, a drugi obejmie udziały w zamian za wkład pieniężny lub otrzyma je w drodze darowizny mieszczącej się w zakresie zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jak z punktu widzenia przepisów o doradztwie podatkowym należy przeprowadzić powyższe przejęcie tak by w każdym dniu doradcy byli objęci ubezpieczeniem oraz mogli wykonywać czynności doradztwa podatkowego w sposób nieprzerwany (zachować płynność w prowadzeniu usług księgowych z ZCP wnoszonego aportem)?

Jaka powinna być kolejność działań by zoptymalizować proces przejęcia i wywiązać się z obowiązków względem organów (np. informacyjnych o prowadzonej przez spółkę księgowości)?

Czy spółka doradztwa podatkowego podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, a jednocześnie temu samemu obowiązkowi podlegają doradcy podatkowi zasiadający w zarządzie?

Jak kształtuje się odpowiedzialność w przypadku, gdy spółka doradztwa podatkowego ma w zarządzie dwuosobowym dwóch doradców i jeden z nich reprezentuje podatnika - kto wówczas odpowiada za szkodę?

Co w takiej sytuacji oznacza zapis o odpowiednim stosowaniu do osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego art. 43 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym?

Czy spółka doradztwa podatkowego może świadczyć inne usługi niż wymienione w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym, np. usługi szkoleniowe, wydawnicze, w zakresie oddawania w najem powierzchni biurowych itd.?

Czy oznaczenie "spółka doradztwa podatkowego" powinno figurować obok "sp. z o.o.", czy zamiast niego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX