Czy sprowadzanie z zagranicy odzieży oraz tekstyliów niesortowanych i poddawanie je odzyskowi polegającemu na przygotowaniu do ponownego użycia poza instalacjami wymaga decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 21 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie sortowania odzieży używanej sortowanej sprowadzanej m.in. z zagranicy. Działalność prowadzona jest w wynajmowanej hali magazynowej. W tym samym miejscu (w tej samej hali) przedsiębiorca zamierza rozpocząć działalność w zakresie sprowadzania z zagranicy odzieży (20 01 10) oraz tekstyliów (20 01 11) niesortowanych, które są odpadami i poddawać je odzyskowi polegającemu na przygotowaniu do ponownego użycia poza instalacjami, korzystając wyłącznie z procesu ręcznego sortowania. Wymagane jest w tej sytuacji uzyskanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów poza instalacjami. Do wydania zezwolenia na przetwarzanie (gdy zezwolenie dotyczy odzysku polegającego na przygotowaniu do ponownego użycia) nie jest konieczne uzyskanie decyzji środowiskowej (art. 72 ust. 2a ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.u.i.ś.). Niemniej w sytuacji, kiedy dla danego terenu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego (w tym przypadku nie ma) potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy, aby uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Z kolei załącznikiem do wniosku o wydanie warunków zabudowy jest decyzja środowiskowa.

Jak w takiej sytuacji postąpić?

Dodać należy, że nic nie zmieni się w zakresie zabudowy i zagospodarowania terenu. Zmieni się jedynie to, że oprócz odzież sortowanej (niebędącej odpadem) będzie sortowana (przetwarzana) również odzież "niesortowana" będąca (w myśl przepisów) odpadem. Czyli wg urzędu zmieni się sposób użytkowania nieruchomości.

Czy jest jakaś możliwość skrócenia procesu (pominięcia uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach)?

Warto też dodać, że odzysk w ramach sortowania (poza instalacjami) nie mieści się w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.m.z.o.ś.

Czy jeśli nie ma opcji obejścia uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, można pominąć przygotowanie KIP i złożyć wniosek bez?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX