Czy starosta może bez zgody wojewody udzielać ulg w zakresie należności ubocznych z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sanakiewicz Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 5 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta działając jako reprezentant Skarbu Państwa w oparciu o art. 11 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n. gospodaruje zasobami nieruchomości Skarbu Państwa. W ramach tych czynności m.in. wydzierżawia nieruchomości oraz pobiera opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, jak również reprezentuje SP przed sądami powszechnymi.

W ramach swoich kompetencji starosta co do zasady udziela ulg ww. należności głównych, po uzyskaniu zgody wojewody (art. 12a ust. 2a u.g.n.), natomiast czy starosta w ramach swoich kompetencji może samodzielnie do kwoty 40.000 zł udzielać ulg (umarzanie, odraczanie lub rozłożenie na raty płatności należności) na podstawie art. 58 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych – dalej u.f.p. w zakresie należności ubocznych, powstałych w związku z gospodarką nieruchomościami takimi jak: a) odsetki od nieterminowej płatności z tytułu dzierżawy, najmu lub użytkowania, b) koszty zastępstwa procesowego, c) koszty opłat wynikających z art. 10 ustawy z 8.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych?

Podsumowując, czy do udzielenia ulg w zakresie należności obocznych, które przykładowo wymieniono powyżej, zastosowanie będzie miał zawsze mechanizm uzyskania zgody wojewody, o którym mowa w art. 12a ust. 2 u.g.n., czy też zgoda wojewody będzie wymagana dopiero powyżej kwoty 40.000 zł w oparciu o art. 56-58 u.f.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX