Czy w przypadku legalizacji urządzenia do poboru wód podziemnych wnioskodawca powinien dołączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kawicki Artur
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku legalizacji urządzenia do poboru wód podziemnych wnioskodawca powinien dołączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach?

Wnioskodawca w 2006 roku wykonał bez pozwolenia wodnoprawnego studnię głębinową o maksymalnej wydajności 24 m3/h (Qe = 30 m3/h). W chwili obecnej wystąpił z wnioskiem o jej legalizację. We wniosku wskazał, że nie posiada decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organ dokonując analizy przepisów obowiązujących w czasie, gdy studnia była wykonywana odszukał przepis § 3 ust. 1 pkt 65 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. z 2004 r. nr 257 poz. 2573), który wskazuje, że sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko mogą wymagać następujące rodzaje przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko: urządzenia lub zespoły urządzeń umożliwiające pobór wód podziemnych lub sztuczne systemy zasilania wód podziemnych, niewymienione w § 2 ust. 1 pkt 35, o zdolności poboru wody nie niższej niż 10 m3/h. Wnioskodawca wskazał, że nie posiada takiej decyzji.

Czy do wniosku o legalizację powinien uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na podstawie obecnie obowiązujących przepisów?

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 73 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się następujące rodzaje przedsięwzięć urządzenia lub zespoły urządzeń umożliwiające pobór wód podziemnych lub sztuczne systemy zasilania wód podziemnych, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 37, o zdolności poboru wody nie mniejszej niż 10 m3 na godzinę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX