Czy w związku ze zmianą Prawa wodnego od 01.01.2018 r. w prawa i obowiązki wynikające z decyzji na budowę przepławki na rzece z mocy prawa wstąpiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 8 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w związku ze zmianą Prawa wodnego od 01.01.2018 r. w prawa i obowiązki wynikające z decyzji na budowę przepławki na rzece z mocy prawa (art. 534 ust. 1 pkt 4 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod.) wstąpiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie?

W ww. przepisie wskazano, że z dniem wejścia w życie ustawy Wody Polskie wstępują w prawa i obowiązki wynikające z: koncesji i zezwoleń udzielonych marszałkom województw lub wojewódzkim samorządowym jednostkom organizacyjnym, realizującym zadania, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy uchylanej w art. 573, jeżeli ustawa lub decyzja o udzieleniu koncesji albo zezwolenia nie stanowią inaczej. Nie dotyczy on jednak np. wód istotnych dla kształtowania zasobów wodnych oraz ochrony przeciwpowodziowej, w szczególności wód podziemnych oraz śródlądowych wód powierzchniowych: w b) w ciekach naturalnych, od źródeł do ujścia, o średnim przepływie z wielolecia równym lub wyższym od 2,0 m3/s w przekroju ujściowym.

Kto obecnie powinien ocenić, czy w przypadku decyzji wydanej na przepławkę w 2013 r. doszło do przejścia jej praw i obowiązków z mocy prawa (spełnione są warunki art. 534 ust. 1 pkt 4 pr.wod.) - starosta, który wydawał decyzję w poprzednim stanie prawnym czy wody polskie - aktualnie wydające pozwolenia wodnoprawne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX