Czy wierzytelność, która wcześniej stanowiła przychód umiejscowiony w źródle pozarolnicza działalność gospodarcza może być kosztem uzyskania przychodu, jeżeli jej nieściągalność zostanie udokumentowana w sposób przewidziany w przepisach prawa podatkowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 24 maja 2017 r.

PYTANIE

Podatnik otrzymał od komornika postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w całości - w trybie art. 824 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (egzekucja należności pieniężnych zarachowanych uprzednio jako przychody należne). W uzasadnieniu komornik podaje, że nie ustalono majątku dłużnika podlegającego egzekucji.

Czy można uznać, że nieściągalność wierzytelności została udokumentowana zgodnie zart. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych i jako taką ująć w kwocie netto w kosztach uzyskania przychodu, a do wysokości VAT w kosztach nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, tym samym rozliczyć definitywnie?

Czy oprócz omawianego postanowienia komornika, podatnik powinien posiadać dodatkowe dokumenty, aby tę wierzytelność zarachować w koszty podatkowe, a jeśli tak to jakie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX