Czy wobec osoby nie mającej żadnego prawa do zajmowania i korzystania z lokalu mieszkalnego należy stosować procedurę przymusowej eksmisji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego: Osoba X zamieszkała/wprowadziła się do lokalu mieszkalnego, którego jedynym najemcą była na podstawie umowy najmu lokalu mieszkalnego osoba Y. Powyższe odbyło się bez zgody i wiedzy wynajmującego/właściciela (gminy), ale z zgodą najemcy. Po upływie określonego czasu najemca wyprowadził się z lokalu mieszkalnego (faktycznie go opuścił, przekazał wynajmującemu klucze) oraz złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy najmu. Właściciel lokalu (gmina) dopiero w chwili faktycznego przejmowania lokalu (wizji lokalnej) uzyskała wiedzę, że w lokalu mieszka jeszcze jedna osoba (X), która nie jest do tego w żaden sposób uprawniona, a która jednocześnie na wezwanie właściciela (gminy) - odmówiła dobrowolnego opuszczenia lokalu.

Czy wobec osoby nie mającej żadnego prawa do zajmowania i korzystania z lokalu mieszkalnego, a która jednak wbrew woli właściciela (gminy) zajmuje dany lokal mieszkalny i odmawia jego dobrowolnego opuszczenia, należy stosować procedurę przymusowej eksmisji tj. na drodze postępowania sądowego należy uzyskać wyrok nakazujący tej osobie opróżnienie i wydanie lokalu?

Względnie czy właściciel może przejąć taki lokal mieszkalny poprzez działania faktyczne polegające na wymianie zamków (w obecności policji lub samodzielnie pod nieobecność osób nielegalnie zajmujących lokal) bez konieczności kierowania sprawy na drogę postępowania sądowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX