Czy wydać decyzję odmawiającą odstąpienia i żądać zwrotu zastępczo wniesionej opłaty za DPS i skierować ją do kuratora do doręczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liszka-Sułkowska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 13 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o wskazanie trybu postępowania do wydania decyzji na podstawie art. 61 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, w związku z art. 104 ust. 4 cyt. ustawy, w przypadku ustanowienia przez sąd przedstawiciela dla osoby nieobecnej z miejsca pobytu i doręczenia mu decyzji ustalającej opłatę za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej (decyzja skutecznie doręczona poprzez kuratora do doręczeń).

Powyższy art. 104 ust. 4 u.p.s. narzuca w pierwszej kolejności rozpoznanie sprawy pod kątem odstąpienia od żądania zwrotu nie tylko na wniosek strony, ale również pracownika socjalnego, co wiąże się z rozeznaniem sytuacji socjalno-bytowej osoby zobowiązanej, a w tej sytuacji jest to niemożliwe.

Czy należy wydać decyzję (bez rozeznania sytuacji strony) odmawiającą odstąpienia i żądać zwrotu zastępczo wniesionej opłaty (czy powinny być 2 odrębne czy może być to ujęte w 1 decyzji) i skierować ją do kuratora do doręczeń na jego adres działania?

Jak postąpić w przypadku konieczności prowadzenia postępowania egzekucyjnego, czy korespondencja winna być kierowana do tegoż przedstawiciela dla osoby nieobecnej z miejsca pobytu, czy w tym przypadku, sąd na wniosek organu egzekucyjnego winien wskazać nowego kuratora do doręczeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX