Czy wymóg dotyczący okresu, w jakim powinny zostać wystawione referencje bądź inne dokumenty w stosunku do świadczeń powtarzających się lub ciągłych należy uznać za bezwzględny obowiązek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji z art. 275 pkt 1 p.z.p. Zamawiający w postępowaniu X na spełnienie warunku udziału w postępowaniu zażądał od wykonawcy wykazu usług oraz referencji, przy czym "w przypadku świadczeń powtarzających się lub ciągłych nadal wykonywanych referencje bądź inne dokumenty potwierdzające ich należyte wykonywanie powinny być wystawione w okresie ostatnich 3 miesięcy". W postępowaniu wpłynęła 1 oferta. Wykonawca złożył referencje na usługę nadal wykonywaną jednak została ona wystawiona w okresie dłuższym niż 3 miesiące przed terminem składania ofert. (ok. 4 msc) Zamawiający nie wezwał do złożenia prawidłowych dokumentów i uznał takie referencje. Argumentami był fakt, że zamawiający zna wykonawcę i wie, że jest solidny oraz że słowo POWINNY - nie oznacza, że referencje muszą być wystawione w okresie ostatnich 3 miesięcy.

1) Czy słowo POWINNY (z rozporządzenia o Podmiotowych środkach dowodowych, art. 9 pkt 1 ppkt 2 p.z.p.) oznacza, że referencje muszą być wystawione w okresie ostatnich 3 miesięcy?

2) Jeśli uznamy, że referencje muszą być wystawione w okresie ostatnich 3 miesięcy, to czy zamawiający naruszył znacząco przepisy p.z.p. i może podlegać korekcie wydatkowanych środków z UE?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX