Czy ZDZiT może zrzec się praw wynikających z pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

W 2009 r. prezydent miasta wydał pozwolenie wodnoprawne na budowę urządzenia wodnego w postaci przejścia wodociągiem nad rzeką, w celu połączenia nowoprojektowanego wodociągu pomiędzy dwoma węzłami. Pozwolenie zostało udzielone miejskiemu zarządowi dróg i mostów, który na jego podstawie zawarł umowę użytkowania gruntu z zarządem melioracji i urządzeń wodnych do prowadzenia działalności związanej z infrastrukturą komunalną przeznaczoną pod wodociąg. Zgodnie z ww. umową zarząd dróg zieleni i transportu (powstały z połączenia MZDiM, zarządu komunikacji miejskiej oraz zarządu zieleni miejskiej) wnosi opłaty do ZMiUW. Sieć wodociągowa powstała w wyniku inwestycji została wniesiona aportem do PWiK Sp. z o.o.

Czy ZDZiT może zrzec się praw wynikających z pozwolenia wodnoprawnego, skoro nie jest to pozwolenie na eksploatację, a urządzenie już zostało wybudowane?

Czy PWiK Sp. z o.o. powinno wystąpić o nowe pozwolenie wodnoprawne?

Jaki dokument jest podstawą do zmiany umowy z ZMiUW, który nie honoruje jedynego dokumentu świadczącego o przeniesieniu sieci - zarządzenia prezydenta miasta?

ZDZiT jest jednostką organizacyjną miasta, nie posiadającą osobowości prawnej, prowadzoną w formie jednostki budżetowej. PWiK Sp. z o.o., jest gminną osobą prawną wykonującą zadania użyteczności publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g. (została założona przez gminę).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX