Czy zrobić wszczęcie postępowania i wydać decyzję o nienależnie pobranych świadczeniach, czy zawiesić postępowanie z urzędu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego.

Wnioskodawca złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 7 września 2023 r., w związku z opieką nad niepełnosprawną matką (niepełnosprawność powstała po 25 roku życia), w tym czasie pobierał również Specjalny Zasiłek Opiekuńczy.

Wniosek Pana X, decyzję odmowną Pana X dotyczącą ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, odwołanie od decyzji Ośrodka oraz wszelkie wymagane dokumenty zostały wysłane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

SKO uchyliło decyzję w całości i przekazało organowi I instancji ponownie rozpatrzeć wniosek i wyeliminować z obiegu decyzję przyznającą Specjalny Zasiłek Opiekuńczy. Zostało zrobione wszczęcie postępowania, następnie decyzja przyznająca SZO została uchylona z dniem 1.09.2023 r. do 31.10.2023 r. Decyzję uchylającą SZO wraz z dokumentami osoby wysłałam ponownie do SKO.

Czy OPS powinien teraz zrobić wszczęcie postępowania i wydać decyzję o nienależnie pobranych świadczeniach, czy powinnam zawiesić postępowanie z urzędu i poczekać na decyzję z SKO i powołać się na nią przy wydawaniu decyzji o nienależnie pobranych świadczeniach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX