Jak interpretować art. 10 ust. 1 i 2 w zw. z art. 11 ustawy o kasach zapomogowo - pożyczkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bardzo prosimy o interpretację przepisów ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o kasach zapomogowo - pożyczkowych, tj. art. 10 ust. 1 i 2 w zw. z art. 11 ustawy o KZP. Nasze wątpliwości budzi sformułowanie zawarte w art. 10 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym "Przejście na emeryturę lub rentę nie pozbawia osoby, o której mowa w ust. 1 i 4, prawa członkostwa w KZP".

Czy pojęcie "nie pozbawia prawa członkostwa w KZP" należy rozumieć tak, iż jeżeli członek KZP przechodzi na emeryturę lub rentę, to nadal (jeżeli oczywiście nie podejmie decyzji o złożeniu wniosku o skreślenie z listy członków KZP) pozostaje członkiem KZP - pomimo przejścia na emeryturę lub rentę, czy też emeryt lub rencista nie będący członkiem KZP może złożyć deklarację o przyjęcie go w poczet członków KZP?

Takiej interpretacji w naszej ocenie przeczy art. 10 ust 1 oraz art. 11 ust. 1 ustawy o KZP, które stanowią, iż: "Członkiem KZP może być osoba wykonująca pracę zarobkową u danego pracodawcy." oraz "Osoba wykonująca pracę zarobkową u danego pracodawcy jest przyjmowana w poczet członków KZP na podstawie deklaracji (...)".

Czy prawidłowa jest interpretacja powyższych przepisów, iż jeżeli członek KZP przechodzący na emeryturę lub rentę zdecyduje o złożeniu wniosku o skreślenie z listy członków KZP i na podstawie wniosku zostanie z listy tej skreślony, nie może być ponownie przyjęty w poczet członków KZP (a to w związku z art. 10 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o KZP)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX