Jak należy rozumieć właściciela nieruchomości dla potrzeb sporządzenia przez gminę rocznego sprawozdania z gospodarowania nieczystościami ciekłymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w rocznym sprawozdaniu z gospodarowania nieczystościami ciekłymi jako liczbę właścicieli nieruchomości, od których odebrano nieczystości ciekłe (informacja wynikająca z art. 3 ust. 5 pkt 2 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.u.c.p.g.) należy wskazać liczbę właścicieli nieruchomości, od których zostały odebrane nieczystości ciekłe, która wynika z informacji zawartych w sprawozdaniach kwartalnych przedkładanych przez podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych (art. 9o ust. 3 pkt 6 u.u.c.p.g.)?

Czy może chodzi tutaj o właścicieli nieruchomości, którzy zostali zdefiniowani w art. 2 ust. 1 pkt 4 u.u.c.p.g.?

W tym przypadku, aby ustalić wszystkich właścicieli nieruchomości ewidencja prowadzona w tym zakresie przez urząd musiałaby być zintegrowana z danymi dot. np. ewidencji gruntów i budynków, danych meldunkowych, albo ewidencji w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi (należy zaznaczyć, że gmina nie prowadzi danych dot. gospodarowania odpadami komunalnymi – zadania zostały przekazane do związku międzygminnego), co jest nie możliwe. Wyliczenie takich danych na potrzeby sprawozdania rocznego jest praktycznie niewykonalne przy liczbie zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków np. ok. 2000.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX