Nowość Jak należy zaewidencjonować operacje faktoringowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. korzysta z faktoringu pełnego i z tego tytułu wykazuje dodatkowy przychód i koszty w rozliczeniach podatkowych (CIT) zgodnie z treścią interpretacji ogólnej MF: DD5.8201.11.2020 z dnia 15.02.2021 r. Na gruncie ustawy podatkowej przekazanie wierzytelności do faktora traktowane jest jako odrębne zdarzenie gospodarcze.

Czy na potrzeby rachunku zysków i strat, przekazanie wierzytelności należy wykazywać jako przychody i koszty finansowe, czy też można zdarzenie zaksięgować na kontach rozrachunkowych:,,249'' - rozrachunki z faktorem i,,201'' - rozrachunki z kontrahentem?

Wątpliwość powstaje, ponieważ wykazywanie przychodów i kosztów finansowych z tytułu cesji wierzytelności objętych faktoringiem zniekształca obraz rachunku wyników spółki.,,Ta sama sprzedaż'' wykazywana jest podwójnie po stronie przychodów - raz z tytułu sprzedaży towarów lub usług, a następnie jako przychody finansowe ze zbycia wierzytelności, w powiązaniu z kosztem własnym tej sprzedaży, na której to transakcji wynik jest może być co najwyżej zerowy. Ponadto czytamy różne komentarze na ten temat i nie wiemy czy spółka może sama dokonać wyboru w tej kwestii opisując sytuację w polityce rachunkowości.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX