Jak prawidłowo należy wyliczyć obowiązkową liczbę pracowników socjalnych zatrudnianych w Ośrodku (art. 110 ust. 11 u.p.s.)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 1 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia 8 pracowników socjalnych w pełnym wymiarze czasu pracy, przy czym 1 pracownik socjalny długotrwale pozostaje na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich i nie ma za niego zatrudnionego zastępstwa. Na dzień 30.09.2021 r. stan mieszkańców Miasta i Gminy wynosił 17534 osoby.

W okresie od I-XII.2020 r. pracownicy socjalni świadczyli pracę socjalną 681 rodzinom i osobom samotnie gospodarującym, zaś w okresie od I-X.2021 r. pracą socjalną (wg danych z systemu informatycznego Helios) objętych było 690 rodzin i osób samotnie gospodarujących.

Jak prawidłowo należy wyliczyć obowiązkową liczbę pracowników socjalnych zatrudnianych w Ośrodku (art. 110 ust. 11 u.p.s.)?

Co jest pracą socjalną, czy jest nią również, np. jednorazowa pomoc w uzupełnieniu dokumentów, poinformowanie o przysługujących uprawnieniach, pokierowanie do odpowiednich specjalistów, przeprowadzona rozmowa wspierająca?

Jak należy prawidłowo wyliczyć liczbę pracowników socjalnych zatrudnionych w Ośrodku przyjmując kryterium: 1 pracownik socjalny na nie więcej niż 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących objętych pracą socjalną?

Jaka powinna być liczba pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku w poszczególnych przypadkach, proporcjonalnie do liczby ludności?

Ilu pracowników socjalnych - proporcjonalnie do liczby rodzin i osób samotnie gospodarujących objętych pracą socjalną na nie więcej niż 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących?

Czy statut lub regulamin organizacyjny Ośrodka powinien obowiązkowo zawierać jasny zapis ws. kryterium (art. 110 ust. 11 u.p.s.) zatrudniania pracowników socjalnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX