Jak przeprowadzić postępowanie w celu żądania zwrotu należności z tytułu poniesionych przez gminę wydatków, gdy decyzja usług opiekuńczych nie jest już w obrocie prawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak przeprowadzić postępowanie administracyjne w celu żądania zwrotu należności z tytułu poniesionych przez gminę wydatków na świadczenie niepieniężne z pomocy społecznej, gdy decyzja nie jest już w obrocie prawnym, a OPS powziął informację, że strona nie powiadomiła o zmianie w sytuacji finansowej mającej wpływ na odpłatność za usługi opiekuńcze?

Pani X zostały przyznane usługi opiekuńcze od 01 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Odpłatność za usługi opiekuńcze została ustalona na podstawie dochodu z miesiąca poprzedzającego wniosek o pomoc i na podstawie uchwały Rady Miejskiej. Pani X aktualnie korzysta z pomocy w formie usług opiekuńczych (usługi opiekuńcze przyznane od stycznia 2023 r. do grudnia 2023 r.).

W kwietniu 2023 r. OPS pozyskał informację z ZUS, że Pani X w październiku 2022 r. wypłacono dodatek pielęgnacyjny i świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, o czym nie poinformowała pracownika socjalnego w trakcie korzystania ze świadczenia niepieniężnego, jak i w trakcie ubiegania się o pomoc od stycznia 2023 r. podczas przeprowadzania wywiadu w 12/2022 r.

OPS wszczął postępowanie z urzędu w sprawie zmiany odpłatności za usługi i kolejne ustalające wysokość należności podlegających zwrotowi. Sprawa zakończona. Pani oddała należności. OPS ma pytanie, co do postępowania w sprawie decyzji, której już nie ma w obrocie prawnym. Pani X powinna ponosić odpłatność na poziomie 25% kosztu realizacji 1 godziny już od sierpnia 2022 roku.

Prosimy o wskazanie krok po kroku postępowania i wskazanie podstawy prawnej oraz wyjaśnienie, jak stosować art. 98a u.p.s.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX