Jak rozliczać przychód z tytułu akcji otrzymanych przez pracownika w ramach programu motywacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik w latach 2017-2022 co roku otrzymywał akcje od niemieckiej spółki dominującej względem polskiej spółki, w której był zatrudniony, w ramach uczestnictwa w programie akcji pracowniczych. Za akcje przyznawane od 2018 r. pracownik uiszczał podatek dochodowy - wartość nieodpłatnie nabytych akcji wykazywał jako przychody z innych źródeł w PIT-36. W 2023 r. pracownik rozwiązał umowę za porozumieniem stron. Po rozwiązaniu stosunku pracy akcje zostały automatycznie skierowane do sprzedaży, a pracownik otrzymał rekompensatę w wysokości 75% wartości sprzedanych akcji. Zgodnie z założeniami programu pracownik może samodzielnie dysponować akcjami po ukończeniu 65. roku życia lub aż do przejścia na emeryturę, jeżeli do tego czasu będzie utrzymywany stosunek pracy. W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy o prace pracownik otrzymuje rekompensatę w wysokości 75% ceny sprzedaży akcji.

Czy poprawne jest powyżej wskazane rozliczanie podatku?

Czy prawidłowym jest płacenie przez pracownika podatku dochodowego od wartości 100% akcji (za lata, w których doszło do nabycia akcji po 31.12.2017 r.), a następnie uiszczanie podatku dochodowego od otrzymanego ekwiwalentu 75% tych akcji?

Czy w takiej sytuacji można do kosztów uzyskania przychodu ująć wartość przychodów z tych akcji z poprzednich lat (poza rokiem 2017) - tak jak w przypadku uzyskania pełnego dostępu do akcji po okresie posiadania i samodzielnej decyzji o sprzedaży akcji - chodzi o kwestie dominującej obecnie praktyki władz podatkowych wskazującą, iż przy sprzedaży akcji nabytych nieodpłatnie istnieje możliwość rozliczenia kosztu podatkowego odpowiadającego przychodowi rozpoznanemu w momencie otrzymania tych akcji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX