Nowość Jaką klasyfikację budżetową należy zastosować dla dochodów samorządu województwa z tytułu opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaką klasyfikację budżetową należy zastosować dla dochodów samorządu województwa z tytułu opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (SUP) pobieranej na mocy art. 3b ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej?

Od 1 stycznia 2024 roku powstał obowiązek pobierania i ewidencjonowania opłat konsumenckich za opakowania jednorazowe od użytkowników końcowych - dodatkowa opłata nałożona na kubki na napoje czy opakowania na żywność. Zgodnie z art. 3d. w/w ustawy Przedsiębiorcy wnoszą pobraną opłatę na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce jej pobrania, w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana tj. do 15 marca 2025 roku. Pobrana opłata następnie zostaje przekazana na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgodnie z zapisami art. 3f pkt. 2. Natomiast wpływy z tytułu opłaty, o której mowa w art. 3e ust. 1, oraz dodatkowej opłaty, o której mowa w art. 3e ust. 2, stanowią w wysokości 5% dochody budżetu samorządu województwa.

W jakiej klasyfikacji budżetowej należy ująć dochody, o których mowa w art. 3f ust. 3 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX