Jaka powinna być częstotliwość badania wód opadowych i roztopowych wprowadzanych do gruntu za pomocą skrzynek rozsączających, po uprzednim oczyszczeniu za pomocą separatora substancji ropopochodnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 23 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaka powinna być częstotliwość badania wód opadowych i roztopowych wprowadzanych do gruntu za pomocą skrzynek rozsączających, po uprzednim oczyszczeniu za pomocą separatora substancji ropopochodnych (o przepustowości nominalnej 10 l/s) w zakresie zawiesiny ogólnej i węglowodorów ropopochodnych?

Jakiego rodzaju próba (np. chwilowa, średniodobowa) powinna być pobierana w celu wykonania badania?

W decyzji wodnoprawnej wskazano dopuszczalne stężenia zawiesiny ogólnej oraz substancji ropopochodnych w oczyszczonych wodach opadowych i roztopowych, natomiast nie wskazano częstotliwości wykonywania badań, lecz jedynie obowiązki wynikające z § 21 ust. 1 pkt 2 i § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

Czy w tej sytuacji jesteśmy zobligowani do wykonywania badań, skoro decyzja nie wskazuje wymogu ich wykonywania a jedynie przeglądów okresowych separatora?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX