Jakie świadczenia i komu ma obowiązek wypłacić podmiot leczniczy po śmierci pracownicy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kałuża Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica, która była zatrudniona w podmiocie leczniczym zmarła. Po śmierci tej pracownicy, jej dzieci wystąpiły do podmiotu leczniczego (pracodawcy) o wypłatę świadczeń na podstawie art. 631 k.p. Pracownica była rozwiedziona, nie miała dzieci pozamałżeńskich ani przysposobionych, miała 6 dorosłych dzieci, 5 z nich jest powyżej 30 roku życia, jedno dziecko ma obecnie 20 lat. Dzieci przedłożyły do pracodawcy w formie aktów notarialnych: 1) protokół z poszukiwania testamentu - stwierdzono brak zarejestrowanych testamentów; 2) protokół z otwarcia i ogłoszenia testamentu - z którego wynika, że jedno córka została wydziedziczona; 3) testament - z którego wynika, że ww. córka jest wydziedziczona; 4) protokół z oświadczenia o przyjęciu spadku- a w nim, że do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłej należy 5 jej dzieci a w miejsce wydziedziczonej córki jej dwoje dzieci (tj. dwoje wnucząt zmarłej); wszyscy przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza; 5) protokół dziedziczenia- a w nim informacje co wchodzi w skład spadku oraz informacja, że 5 dzieci i 2 wnuków są jedynymi ustawowymi spadkobiercami po zmarłej; 6) akt poświadczenia dziedziczenia- a w nim, że spadek nabyli: każde z 5 dzieci po 1/6 a każde z wnucząt po 1/12. W akcie tym nie została ujęta wydziedziczona córka. Z doktryny wynika, że świadczenia z art. 631 k.p. przypadają także dziecku wydziedziczonemu.

Kto jest uprawniony do pobrania świadczeń po zmarłej - czy tylko dzieci, a jeżeli tak to 5 czy 6 dzieci (licząc wydziedziczoną córkę) czy dzieci (wszystkie czy 5) i 2 wnucząt?

Co poza wynagrodzeniem musi wypłacić pracodawca na rzecz uprawnionych?

Pracodawca nie wie czy ma wypłacić świadczenia w postaci 1/6 tych świadczeń każdemu z 6 dzieci czy po 1/8 tych świadczeń na rzecz każdego z 6 dzieci i 2 wnucząt.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX