Kontrakt lekarza-nauczyciela akademickiego ze szpitalem

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2011 r.
Autor odpowiedzi: Karkowska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 29 listopada 2007 r.

PYTANIE

1. Czy jest możliwe zatrudnienie nauczycieli akademickich w szpitalu w celu udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie umów cywilnoprawnych (kontrakty)?

Artykuł 112 ust. 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym nie określa rodzaju umowy, jaką należy zawrzeć z lekarzem-nauczycielem akademickim.

Czy, w przypadku zatrudnienia lekarza-nauczyciela akademickiego na podstawie kontraktu, należy stosować art. 35 i art. 35a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (konkurs ofert), jeżeli szpital zawiera umowy z konkretnymi pracownikami wskazanymi przez uczelnię, a negocjowane będą tylko godziny pracy i wynagrodzenie?

Ponadto prosimy o wyjaśnienie, czy lekarz-nauczyciel akademicki, zobowiązany zgodnie z art. 112 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym do uczestniczenia w sprawowaniu opieki zdrowotnej, ma obowiązek udzielania świadczeń zdrowotnych tylko w wymiarze określonym w umowie zawartej ze szpitalem, czy też również w ramach stosunku pracy wiążącego go z uczelnią? Lekarze akademiccy uważają, że są zobowiązani do wykonywania świadczeń zdrowotnych tylko w czasie i wymiarze, na jaki szpital zawarł z nimi umowę.

2. Czy zawarcie ze spółką lub grupową praktyką lekarską umowy tylko na dyżury może zostać uznane przez organy kontroli jako działanie mające na celu obejście prawa, jeżeli dyżury świadczyłyby te same osoby, które są zatrudnione w szpitalu na podstawie umowy o pracę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX