Na kim spoczywa obowiązek uiszczenia abonamentu RTV, jeżeli pracownicy używają prywatnych odbiorników radiowych w miejscu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Masłowski Jarosław
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownicy używają w miejscu pracy prywatnych odbiorników radiowych. Wobec powyższego pojawiła się wątpliwość, czy do zarejestrowania takiego odbiornik oraz uiszczania abonamentu rtv zobowiązany jest pracodawca czy też pracownik. Na stronie KRRIT widnieje następujące wyjaśnienie: "jeśli pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika - na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych. Od tego obowiązku nie zwalnia go fakt wnoszenia opłat za używanie odbiorników w miejscu zamieszkania (zakład pracy nie wchodzi w obręb gospodarstwa domowego). Odbiorniki należy zarejestrować na imię i nazwisko pracownika oraz adres firmy. Dowód zarejestrowania odbiorników należy przechowywać w miejscu pracy, by móc się nim okazać w razie kontroli". Zaś na stronie Poczty Polskiej wskazano Pracodawca odpowiada za sprawy organizacyjne związane z miejscem pracy i powinien zarejestrować oraz wnosić opłaty za wszystkie odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne używane w miejscu pracy, bez względu na to czyją są własnością. W przypadku używania prywatnego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego przez pracownika w miejscu pracy odpowiedzialność za brak rejestracji odbiorników ponosi pracodawca. Pracodawca może zakazać pracownikom używania niezarejestrowanych odbiorników lub zobowiązać pracownika do rejestracji prywatnego odbiornika na dane osobowe pracownika oraz adres firmy i wnoszenia opłat. Dowód zarejestrowania należy przechowywać w miejscu pracy".

Czy mając na uwadze powyższe interpretacje, zobowiązany jest pracownik czy pracodawca?

Czy należy to rozumieć w ten sposób, że co do zasady odpowiedzialny jest pracownik, jednakże w przypadku kontroli to na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za brak uiszczonej przez pracownika opłaty?

Czy pracodawca uprawniony jest do zakazania pracownikom słuchania radia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX