Od którego dnia organ gminy, który wydał decyzję, powinien liczyć termin, aby uznać to obwieszczenie za doręczone stronom postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 12 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ gminy (gmina wiejska) wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W związku z tym, że liczba stron przekracza 10, organ gminy zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. w zw. z art. 49 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. zawiadomił strony o wydanej decyzji poprzez obwieszczenie, które umieszczono na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu gminy oraz udostępnił obwieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) urzędu gminy (w dniu 01.02.2024). Ponadto, organ gminy w oparciu o art. 74 ust. 3aa u.o.o.ś. zwrócił się do gminy sąsiedniej o udostępnienie tego obwieszczenia w BIP lub dokonanie publicznego ogłoszenia w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości z uwagi na to, że w zasięgu oddziaływania planowanej inwestycji znajdują się nieruchomości gminy sąsiedniej. Organ gminy sąsiedniej udostępnił to obwieszczenie w BIP (w dniu 01.02.2024), poza tym umieścił je na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu (w dniu 02.02.2024) oraz przekazał je sołtysowi wsi w swojej gminie (w dniu 03.02.2024).

Od którego dnia organ gminy, który wydał decyzję, powinien liczyć termin, aby uznać to obwieszczenie za doręczone stronom postępowania?

Powyższe niezbędne jest także do ustalenia dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.

Skoro organ gminy sąsiedniej umieścił to obwieszczenie na BIP w dniu 01.02.2024, to od tego dnia należałoby liczyć ten termin?

Czy ma znaczenie, że dodatkowo obwieszczenie zostało umieszczone na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu i przekazane sołtysowi wsi, skoro organ gminy sąsiedniej nie miał takiego obowiązku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX