W jaki sposób Zakład Gospodarki Komunalnej będący jednostką organizacyjną Gminy, która jest właścicielem urządzeń kanalizacyjnych, może obliczać wysokość opłat za odprowadzanie do kanalizacji deszczowej wód opadowych i roztopowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 17 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób Zakład Gospodarki Komunalnej – Zakład budżetowy, będący jednostką organizacyjną Gminy, która jest właścicielem urządzeń kanalizacyjnych może obliczać wysokość opłat (przede wszystkim od Zakładów przemysłowych) za odprowadzanie do kanalizacji deszczowej wód opadowych i roztopowych?

Zakład wykonuje zadania własne Gminy, związane m.in. z zaspakajaniem potrzeb mieszkańców. Zgodnie z ustawą z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. wody opadowe i roztopowe utraciły status "ścieków". W związku z tym brak jest możliwości ustalenia cen w taryfach. W Rozstrzygnięciach Nadzorczych kwestionuje się pobieranie opłat w drodze uchwały m.in. na podstawie art. 40 ust. 1 i ust. 2 pkt 4, art. 41 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g. oraz art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej - dalej u.g.k. Wskazuje się, że nie ma podstaw do pobierania opłat za wprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do kanalizacji deszczowej. Jedynym rozwiązaniem jest zawieranie dobrowolnych umów na podstawie przepisów prawa cywilnego, w których powinny zostać zawarte m.in. kwestie związane z uiszczaniem opłat za to korzystanie.

Tylko w jaki sposób ustalać wysokość tych opłat w przypadku zawierania umów cywilnoprawnych - na podstawie Zarządzenia Zakładu, a może Gminy, czy jednak w drodze uchwały?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX