W jakiej walucie może być prowadzona egzekucja środków z rachunku bankowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieżuński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jakiej walucie może być prowadzona egzekucja środków z rachunku bankowego?

Z zapisów art. 8891 k.p.c wynikałoby, że zajęcie takie może być prowadzone w walucie polskiej (w przypadku dowolnej waluty rachunku bankowego), oraz w walucie zgodnej w walutą zajętego rachunku.

Czy w myśl obowiązującego w Polsce prawa możliwe jest prowadzenie zajęcia w walucie obcej z rachunku prowadzonego w walucie innej od waluty zajęcia? Jeżeli nie, to w jaki sposób powinien postąpić bank, po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu w walucie obcej środków z rachunku prowadzonego w tej samej walucie, jeżeli saldo tego rachunku jest mniejsze od egzekwowanej kwoty, a jednocześnie klient (dłużnik) posiada w banku inny rachunek, w walucie różnej od waluty zajęcia, na którym są dodatkowe środki?

Czy w takiej sytuacji bank powinien jedynie poinformować komornika o istnieniu innych rachunków nie blokując na nich środków?

Pytanie jest istotne szczególnie w kontekście planów zmian wprowadzających europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym do prawa polskiego (projekt ustawy znajduje się już sejmie – druk 1048).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX