W jakim trybie powinno być prowadzone postępowanie powypadkowe o ustalenie odszkodowania dla strażaków OSP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 7 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2022 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy z 17.12.2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2490) – dalej u.o.s.p., "Jednorazowe odszkodowania, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1, przysługują na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, w wysokości kwot ustalanych na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych i są wypłacane przez właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej". Zasady określone dla strażaków PSP znajdują się w rozdziale 2 ustawy z 4.04.2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz.U. z 2022 r. poz. 1032). Ustawodawca nie wskazuje w przepisie w jakim trybie ma być prowadzone postępowanie powypadkowe i jaki podmiot ustala wysokość odszkodowania.

W jakim trybie powinno być prowadzone postępowanie powypadkowe o ustalenie odszkodowania, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 u.o.s.p. i jaki podmiot jest właściwy do ustalenia wysokości odszkodowania? Czy w oparciu o przepisy rozporządzenia MSWiA z 24.12.2003 r. w sprawie przyznawania świadczeń odszkodowawczych strażakom jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkom ochotniczej straży pożarnej z tytułu uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu, a w przypadku ich śmierci przyznawania odszkodowań członkom ich rodzin (Dz.U. z 2004 r. Nr 1, poz. 6), wydanego na podstawie art. 26 ust. 9 ustawy z 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, tj. przez zespół powołany przez podmiot ponoszący koszty funkcjonowania jednostki ochrony przeciwpożarowej (gminę)? Czy też w trybie właściwym dla strażaków PSP, tj. na podstawie ustawy z 4.04.2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz.U. z 2022 r. poz. 1032) i rozporządzenia MSWiA z 7.05.2019 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków w Policji, SG, SM, PSP i SOP (Dz.U. poz. 895), tj. przez komisję powypadkową powołaną przez komendanta powiatowego (miejskiego) PSP?

Do dnia wejścia w życie u.o.s.p., tj. do 1 stycznia 2022 r. jednorazowe odszkodowanie członkom ochotnikom OSP ustalała i wypłacała gmina. W obecnym stanie prawnym są wątpliwości co do podmiotu właściwego do powołania zespołu/komisji ustalającej okoliczności wypadku, jak i podmiotu właściwego do ustalenia wysokości odszkodowania. Z brzmienia przepisu art. 13 ust. 4 u.o.s.p. wynika, że komendant wojewódzki PSP jest właściwy wyłącznie do wypłaty odszkodowania bez możliwości weryfikacji bądź uzupełnienia otrzymanej dokumentacji i ustalonej przez inny podmiot kwoty.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX