Apel do Ministra Finansów.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.5.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 maja 2019 r.

APEL Nr 4/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 24 maja 2019 r.
do Ministra Finansów

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o rozważenie zmiany w zakresie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), który umożliwia samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej (dalej: SPZOZ) skorzystanie z warunkowego zwolnienia od podatku od osób prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność ochrony zdrowia, w części przeznaczonej na ten cel. W związku z powyższym SPZOZ, który realizuje działalność z zakresu ochrony zdrowia, ma prawo do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia, pod warunkiem przeznaczenia dochodu podatkowego na realizację jego działalności statutowej, tj. zadań z zakresu ochrony zdrowia. Należy przy tym podkreślić, że korzystanie ze zwolnienia warunkowego zobowiązuje SPZOZ do prowadzenia pracochłonnej i drobiazgowej ewidencji historii wydatkowania dochodów podatkowych, której zasady nie zostały określone przepisami prawa.

Nie wszystkie wydatki SPZOZ uważane są za realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia. Do wydatków, które nie kwalifikują się do objęcia zwolnieniem podatkowym, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, należą m.in.:

*
składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepelnosprawnych,
*
opłaty sankcyjne, w tym np. kary umowne do NFZ.

W związku z tym dochód przeznaczony na te cele podlega opodatkowaniu podatkiem CIT w wysokości 19%.

Do samorządu lekarskiego trafiają niepokojące informacje, że konieczność uiszczenia podatku CIT od dochodu przeznaczonego na te cele stwarza kłopoty finansowe i tym samym może uniemożliwić SPZOZ realizację swoich zadań.

W ocenie Prezydium NRL roważenia wymaga racjonalność takiego rozwiązania podatkowego w stosunku do publicznych jednostek ochrony zdrowia, których celem jest niesienie pomocy obywatelom RP poprzez udzielanie świadczeń zdrowotnych i promocję zdrowia. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że SPZOZ-y, w odróżnieniu od podmiotów leczniczych działających na przykład w formie spółek prawa handlowego, zwykle nie osiągają dochodów z udzielania odpłatnych usług medycznych.

W związku z powyższym oraz mając na uwadze zapewnienie prawidłowego udzielania świadczeń zdrowotnych w SPZOZ-ach apelujemy o wprowadzenie do art. 6 ustawy o CIT dotyczącego zwolnień podmiotowych w podatku dochodowym od osób prawnych, dodatkowego punktu w którym zostaną wpisane jako podmioty zwolnione z tego podatku samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Obecnie obowiązujące przepisy narażają SPZOZ-y na straty finansowe, które mogą doprowadzić do szeregu negatywnych zjawisk w systemie ochrony zdrowia.