Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miechowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 272/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miechowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Kamińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miechowie.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 3 lutego 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Agnieszki Kamińskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Miechowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miechowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Kamińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Miechowie. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydatka daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Agnieszka Kamińska spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Kamińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miechowie.

2. Pani Agnieszka Kamińska urodziła się 2 sierpnia 1986 r. we Wrocławiu. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 43 punkty. Od 30 stycznia 2012 r. do 31 marca 2016 r. odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 293 pkt. Od 13 października 2014 r. do 20 września 2017 r. pracowała jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Z dniem 21 września 2017 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym Miechowie, w którym została przydzielona do orzekania w I Wydziale Cywilnym. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe "Prawo własności intelektualnej" na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym, a w 2017 r. - również z wynikiem bardzo dobrym - "Prawo medyczne i bioetyka", także na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Kamińskiej sporządził Pan Piotr Borkowski - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. W ocenie sędziego wizytatora przeprowadzona analiza pracy i orzecznictwa Pani asesor Agnieszki Kamińskiej pozwala na pełną rekomendację do powołania wymienionej na stanowisko sędziego. Opiniowana posiada tak umiejętności, jak i cechy konieczne do wykonywania zawodu sędziego. Sędzia wizytator zwrócił uwagę, że Pani asesor ukończyła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury z wynikiem celującym, co potwierdza jej bardzo dobre przygotowanie teoretyczne do wykonywania zawodu sędziego z uwagi na wysoki poziom merytoryczny Szkoły. Oceniający stwierdził również, że uzyskana wiedza teoretyczna jest bardzo dobrze wykorzystywana w praktyce orzeczniczej. Sprawy z referatu opiniowanej prowadzone są bez zbędnej zwłoki. Rozprawy są przygotowywane w taki sposób, by optymalnie realizować zasadę koncentracji materiału dowodowego. Podejmowane podczas rozpraw czy na posiedzeniach niejawnych decyzje co do wniosków dowodowych stron dają podstawę do twierdzenia, że Pani asesor przed nadaniem sprawie merytorycznego biegu posiada dobrze przemyślaną koncepcję prowadzenia sprawy i prawidłowo decyduje, jakie dowody są konieczne dla rozstrzygnięcia. Analiza przebiegu rozpraw (w tym nagrania) pokazują, że opiniowana posiada również cechy osobiste do wykonywania zawodu sędziego. Rozprawy prowadzi w sposób zdecydowany, lecz jednocześnie z pełną realizacją gwarancji procesowych stron. Sędzia wizytator podzielił przy tym ocenę wyrażoną przez bezpośredniego przełożonego Pani asesor - Prezesa Sądu Rejonowego w Miechowie, że opiniowana jest osobą zdyscyplinowaną, skrupulatną, w sposób właściwy planuje i organizuje pracę, potrafi ustalić priorytety działania; jest osobą pracowitą i sumienną, podejmuje działania niezwłocznie, kolejne czynności procesowe podejmuje w terminie i są one adekwatne do danego etapu sprawy, ma w pełni opanowany referat, który kontroluje, i ma w nim odpowiednie rozeznanie. O gotowości do wykonywania zawodu sędziego świadczą także sporządzane przez Panią asesor uzasadnienia orzeczeń. Spełniają one kryteria z art. 3271 k.p.c., zachowują także prawidłowe proporcje pomiędzy częścią wstępną, stanem faktycznym i oceną prawną. Ten fakt oraz sposób organizacji referatu i sposób prowadzenia spraw dają pełne przekonanie, że Pani asesor jest osobą w pełni gotową i posiadającą przygotowanie teoretyczne i praktyczne oraz zestaw pożądanych cech do wykonywania zawodu sędziego. Wszystkie powyższe argumenty pozwalają stwierdzić, że Pani asesor Agnieszka Kamińska spełnia wszelkie wymogi do powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Miechowie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Na posiedzeniu 1 lutego 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie jednogłośnie podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Agnieszki Kamińskiej na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miechowie.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Kamińskiej na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Miechowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 23 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 201 1 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).