Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 275/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie

Na podstawie art. 3 ust. I pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Doroty Zofii Długosz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 3 lutego 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Doroty Zofii Długosz - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Zofii Długosz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydatka daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Dorota Zofia Długosz spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się Kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Doroty Zofii Długosz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie.

2. Pani Dorota Zofia Długosz urodziła się 7 sierpnia 1986 r. w Krakowie. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 42,38 punktu. Od 30 stycznia 2012 r. do 12 kwietnia 2016 r. odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 300 pkt. Od 13 października 2014r. do 20 września 2017 r. pracowała na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym

dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Z dniem 21 września 2017 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie, w którym została przydzielona do orzekania w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W 2008 r. ukończyła studia na kierunku stosunki międzynarodowe w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł zawodowy licencjata. Ukończyła również studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z dnia 27 maja 2019 r. uzyskała stopień naukowy- doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Zofii Długosz sporządził Pan Jacek Liszka - sędzia wizytator ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Tarnowie. Sędzia wizytator ocenił pracę i orzecznictwo Pani asesor Doroty Zofii Długosz bardzo dobrze, wskazując na jej wysoki poziom wiedzy merytorycznej oraz pracowitość i rzetelność w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych. Zwrócił uwagę, że w analizowanym okresie w referacie opiniowanej nie ma spraw, w których Sąd Okręgowy uchylił lub zmienił zaskarżony wyrok. Z kolei wskaźniki opanowania wpływu w głównych kategoriach spraw są wyższe od wskaźników opanowania wpływu w Wydziale. Na podkreślenie zasługuje terminowość sporządzonych uzasadnień, gdzie 83,87% sporządzono w ustawowym terminie i w żadnej sprawie uzasadnienie nie zostało sporządzone po terminie bez usprawiedliwienia. Sędzia wizytator podkreślił, że - pomimo znacznego obciążenia obowiązkami - opiniowana podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach i konferencjach, oraz że ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Dostrzeżone w toku analizy akt drobne uchybienia mają znaczenie marginalne w całokształcie pracy i nie podważają bardzo dobrej oceny pracy kandydatki. Sędzia wizytator podzielił również pozytywną opinię na temat kandydatki, wyrażoną przez Prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Pani asesor nie była karana dyscyplinarnie, nie figuruje również w ewidencji stwierdzonych uchybień, zarówno z art. 37 § 4, jak i art. 40 § 1 p.u.s.p. W referacie ocenianej nie ma spraw, w których stwierdzono przewlekłość postępowania łub niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia. Według sędziego wizytatora, wyniki przeprowadzonej oceny prowadzą do wniosku, że Pani asesor Dorota Zofia Długosz posiada wszelkie kompetencje do zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego, a jej przymioty osobiste dają gwarancję wykonywania płynących stąd obowiązków na wysokim poziomie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Na posiedzeniu 1 lutego 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie jednogłośnie podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Doroty Zofii Długosz na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Zofii Długosz na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie zadecydował całokształt okoliczności spraw}-, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 23 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 16 głosów, przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).