Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 286/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Marka Gargasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 3 lutego 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Piotra Marka Gargasa - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Marka Gargasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olkuszu. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydat daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Piotr Marek Gargas spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustaw}' z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Marka Gargasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu.

2. Pan Piotr Marek Gargas urodził się 28 września 1985 r. w Krynicy Zdroju. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończył aplikację ogólną, którą odbywał od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 42,2 punktu. Od 28 lutego 2011 r. do 30 kwietnia 2015 r. odbywał aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. We wrześniu 2013 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 299,5 pkt. Od 1 listopada 2013 r. do 29 lutego 2016 r. pracował w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie na stanowisku referendarza sądowego, a następnie kontynuował pracę na tym stanowisku w Sądzie Rejonowym w Tarnowie od 1 marca 2016 r. do 23 stycznia 2017 r. W okresie od 24 stycznia do 20 września 2017 r. piastował stanowisko asesora Prokuratury Rejonowej w Tarnowie. Z dniem 21 września 2017 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Olkuszu, w którym został przydzielony do orzekania w I Wydziale Cywilnym. W 2008 r. ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, z wynikiem bardzo dobrym. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Marka Gargasa sporządziła Pani Barbara Grodkowska - sędzia Sądu Okręgowego w Tarnowie. Oceniająca wskazała, że - w świetle wyników dokonanej kontroli - całokształt pracy i orzecznictwa w sprawach cywilnych Pana Piotra Marka Gargasa należy ocenić bardzo pozytywnie. Kandydat prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Oceniająca zwróciła uwagę na pracowitość kandydata i rzetelność przy wykonywaniu obowiązków orzeczniczych. Opiniowany jest osobą dysponującą odpowiednim doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowisku asesora sądowego, a jego umiejętności, poziom etyczny i zawodowy predysponują go do objęcia stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Olkuszu. Na wyróżnienie zasługuje wysoka stabilność orzecznictwa oraz poziom i terminowość sporządzanych przez kandydata uzasadnień. Dostrzeżone w toku analizy akt drobne uchybienia związane z terminem podejmowanych pierwszych czynności w sprawach oraz brak inicjatywy opiniowanego w kierowaniu stron na mediacje lub próby ugodowego rozstrzygnięcia sporów nie podważają bardzo dobrej oceny jego pracy i mają znaczenie marginalne w całokształcie pracy na stanowisku asesora sądowego. Oceniająca podkreśliła, że pomimo znaczącego obciążenia obowiązkami służbowymi opiniowany stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Wskazała na bardzo pozytywne opinie o kandydacie, wystawione przez Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olkuszu oraz Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Oceniająca podkreśliła, że referat opiniowanego jest bardzo obciążony a mimo to, dzięki organizacji pracy i dużemu zaangażowaniu, nie wpływa to niekorzystnie na czas postępowań, a przede wszystkim na jakość i stabilność orzecznictwa. W odniesieniu do kandydata nie toczyły się postępowania kamę, dyscyplinarne i wyjaśniające, nie figuruje również w ewidencji stwierdzonych uchybień, zarówno z art. 37 § 4, jak i art. 40 § Ip.u.s.p. W referacie opiniowanego nie ma spraw, w których stwierdzono przewlekłość postępowania lub niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia. Według oceniającej Pan Piotr Marek Gargas posiada wszelkie kompetencje do zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego, a jego przymioty osobiste dają gwarancję wykonywania płynących stąd obowiązków na bardzo wysokim poziomie.

4 Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Na posiedzeniu 1 lutego 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie jednogłośnie podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pana Piotra Marka Gargasa na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Olkuszu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Marka Gargasa na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 23 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).