Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 296/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Laski do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 30 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Agnieszki Laski - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska.

Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Laski do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Agnieszki Laski przemawiały: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), ocena kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe. W ocenie zespołu kandydatka daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, uzyskała pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Agnieszka Laska spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Laski do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim.

2. Pani Agnieszka Laska urodziła się 22 lipca 1984 r. w Wałczu. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 22 grudnia 2008 r. do 28 listopada 2010 r. była zatrudniona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie na stanowiskach starszego referenta i inspektora. W latach 2010-2011 odbyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 42,44 pkt. W dniu 30 stycznia 2012 r. rozpoczęła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Egzamin sędziowski złożyła w dniach 8-9 września 2015 r. i 16 października 2015 r. z wynikiem dobrym, uzyskując 248,5 pkt. Od 15 września 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim na stanowisku asystenta sędziego. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 7 grudnia 2015 r. została mianowana z dniem 7 grudnia 2015 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gryficach. Ukończyła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w dniu 6 czerwca 2017 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim z dniem 27 września 2017 r. na czas nieokreślony. Od czasu mianowania swoje obowiązki wykonuje orzekając w V Wydziale Gospodarczym w wymiarze 100 % obciążenia sędziego. W 2018 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, zintegrowane z wiedzą pozaprawną przydatną do rozstrzygania sporów dla kadr wymiaru sprawiedliwości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, z oceną bardzo dobrą. Uczestniczyła m.in. w następujących szkoleniach: "Dokument jako dowód w postępowaniu cywilnym", "Prawo gospodarcze dla sędziów", "Odpowiedzialność za zobowiązania spółki", "Prawo dowodowe", "Ubezpieczenie gospodarcze w aspekcie prowadzenia działalności gospodarczej", "Dowód z opinii biegłego: specjalista z zakresu ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków", "Obrót zagraniczny dla sędziów", "Zmiany w procedurze cywilnej", "Dowód z opinii biegłego: biegły z zakresu rachunkowości".

3. Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Laski sporządziła Pani Iwona Siuta - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Szczecinie, która stwierdziła, że kandydatka spełnia wszelkie kryteria do powołania na urząd sędziowski. Jest osobą merytorycznie bardzo dobrze przygotowaną do pracy w wydziale gospodarczym. Posiada wiedzę zarówno z zakresu prawa materialnego, jak i procesowego i wiedzę tę potrafi zastosować w praktyce oraz przy rozwiązywaniu problemów prawnych. Cechuje ją nie tylko znajomość prawa, poglądów judykatury, lecz także indywidualne podejście do rozpatrywanych spraw. Doskonale radzi sobie ze sprawami wymagającymi stosowania różnorodnych aktów prawnych; wykazuje w tym zakresie wysoką samodzielność. Umiejętnie przedstawia argumentację prawną, przeprowadza celną wykładnię przepisów zarówno procesowych, jak i materialnych oraz ich subsumpcję do ustalonego stanu faktycznego. Wykazuje się przy tym trafnością w uzasadnianiu wydanych rozstrzygnięć. Sporządzane przez nią uzasadnienia sformułowane zostały zgodnie z regułami sztuki prawniczej, w sposób zrozumiały dla stron i logiczny; zawierały także odesłanie do obowiązujących przepisów i orzecznictwa. Zdaniem sędzi wizytator, kandydatka posiadła umiejętność dostrzegania istotnych okoliczności dla rozstrzygnięcia i zdolność do sprawnego podejmowania trafnych decyzji. Stabilność orzecznictwa kandydatki sędzia wizytator także oceniła bardzo dobrze. Z opinii służbowych wynika, że kandydatka jest osobą sumienną, odpowiedzialną, rzetelną, pracowitą i świetnie zorganizowaną. Cechują ją kultura osobista, spokojny i zrównoważony styl zachowania oraz pozytywne nastawienie do współpracowników i interesantów. Wydajność kandydatki sędzia wizytator oceniła jako bardzo dobrą. Kandydatka przestrzega zasad etyki wykonywanego zawodu, przeciwko niej nie toczyło się postępowanie karne, dyscyplinarne bądź wyjaśniające. W konkluzji, sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Agnieszka Laska posiada bardzo dobre przygotowanie do zawodu sędziowskiego, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym, co sprawia, że rekomenduje ją na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Na posiedzeniu w dniu 30 grudnia 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim jednogłośnie podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Agnieszki Laski na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Laski na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 23 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).