Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 297/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Gabrieli Sieniuć do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 30 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Gabrieli Sieniuć - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska.

Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Gabrieli Sieniuć do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Gabrieli Sieniuć przemawiały: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), ocena kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe. W ocenie zespołu kandydatka daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, uzyskała pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Gabriela Sieniuć spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Gabrieli Sieniuć do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim.

2. Pani Gabriela Sieniuć urodziła się 17 kwietnia 1984 r. w Choszcznie. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Od 14 lutego 2005 r. do 27 styczna 2006 r. była zatrudniona w Pryzmat Szczecin Sp. z o.o. jako przedstawiciel handlowy. Od 10 grudnia 2007 r. do 11 lipea 2009 r. była zatrudniona w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Szczecinie na stanowisku referenta oraz starszego referenta. Od 16 sierpnia 2008 r. do 15 lutego 2011 r. pracowała w Kancelarii Adwokackiej w Szczecinie jako aplikant adwokacki. Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2012 r. była zatrudniona w AKA Dochodzenie Odszkodowań w Szczecinie na stanowisku specjalisty ds. odszkodowań. W latach 2013-2014 odbyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 44,9062 pkt. W dniu 31 marca 2014 r. rozpoczęła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Egzamin sędziowski złożyła w dniach 6-7 września 2016 r. i 15 października 2016 r. z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 277,5 pkt. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 6 grudnia 2015 r. została mianowana z dniem 1 stycznia 2017 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury ukończyła w dniu 26 września 2017 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim z dniem 27 września 2017 r. na czas nieokreślony. Od czasu mianowania swoje obowiązki wykonuje orzekając w V Wydziale Gospodarczym w wymiarze 100% obciążenia sędziego. Uczestniczyła w następujących szkoleniach: "Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne", "Postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne w praktyce orzeczniczej sądów gospodarczych", "Wpływ postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego na toczące się postępowanie cywilne", "Zmiany w procedurze cywilnej", "Dokument jako dowód w postępowaniu cywilnym".

3. Ocenę kwalifikacji Pani Gabrieli Sieniuć sporządził Pan Sławomir Krajewski - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Szczecinie, który stwierdził, że kandydatka bez wątpienia spełnia wszelkie kryteria do powołania jej do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. Posiada szeroką wiedzę prawniczą, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Wiedza ta była i jest stale pogłębiana, bowiem cyklicznie bierze udział w szkoleniach i samodoskonali się zawodowo. Kandydatka posiada wystarczające doświadczenie orzecznicze. Od 1 stycznia 2017 r. jako referendarz sądowy orzekała w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, a od ponad 3 lat orzeka jako asesor sądowy w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, rozpoznając sprawy procesowe i upadłościowe. W tym czasie zakończyła wiele trudnych i obszernych spraw, w tym niejednokrotnie skomplikowanych spraw upadłościowych. Powyższe okoliczności przekładają się na sprawność postępowania w sprawach rozpoznawanych przez kandydatkę i w konsekwencji także dobrą wydajność jej pracy. Co bardzo istotne, wydajność ta idzie w parze z wysoką jakością orzecznictwa opiniowanej, o czym wprost świadczy wyższa niż średnia w wydziale stabilność orzecznictwa i niewielka liczba wyroków uchylonych z przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania. Wszystkie bez mała uzasadnienia wyroków, sporządzone przez kandydatkę, nie tylko spełniają wymagania kodeksowe, ale zawierają przekonujące i zgodne z zasadami logiki wywody prawnicze, z powołaniem orzecznictwa sądów i poglądów doktryny. Są też napisane poprawną polszczyzną. Kandydatka jest jednym z lepszych orzeczników w Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. Ponadto, kandydatka cechuje się nienaganną kulturą osobistą, a jej stosunek do współpracowników oraz stron postępowania nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. Jest koleżeńska i poważana zarówno wśród sędziów, jak i pracowników sekretariatu. Znalazło to potwierdzenie w jednoznacznie pozytywnych opiniach sporządzonych przez jej przełożonych. Kandydatka przestrzega zasad etyki zawodu sędziego i daje rękojmię prawidłowego pełnienia urzędu sędziego. Sędzia wizytator z całym przekonaniem uznał, że kandydatka zasługuje na objęcie stanowiska sędziego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Na posiedzeniu w dniu 30 grudnia 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim jednogłośnie podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Gabrieli Sieniuć na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Gabrieli Sieniuć na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 23 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).