Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 312/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jarosława Janory do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 21 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Jarosława Janory - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 22 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska.

Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Janory do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Mielcu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją kandydata przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena dobra plus z ukończenia studiów prawniczych i bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Jarosław Janora spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Jarosława Janory do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu.

2. Pan Jarosław Janora urodził się 26 maja 1983 r. w Dębicy. W 2008 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 5 listopada 2008 r. do 28 listopada 2009 r. był zatrudniony w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego w Warszawie na stanowisku starszego inspektora. Ukończył aplikację ogólną, którą odbywał od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 42,2 pkt. Od 28 lutego 2011 r. do 30 czerwca 2015 r. odbywał aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. We wrześniu 2013 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 288 pkt. Od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. pracował jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie. Od 1 stycznia 2016 r. do 20 września 2017 r. był zatrudniony jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Z dniem 21 września 2017 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Opatowie, w którym został przydzielony do orzekania w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 kwietnia 2020 r. został przeniesiony przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu, w którym pełni obowiązki w I Wydziale Cywilnym. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Jarosława Janory sporządziła Pani Anna Klatka-Nahajowska - sędzia wizytator do spraw wieczystoksięgowych oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Krośnie, która - na podstawie analizy danych statystycznych oraz lektury akt wielu spraw - stwierdziła, że kandydat posiada bardzo wysokie kwalifikacje umożliwiające doskonałe wypełnianie obowiązków na stanowisku sędziego. O wysokim poziomie tych kwalifikacji świadczą: przemyślany sposób prowadzenia postępowania, staranne gromadzenie materiału dowodowego przez wydawanie celowych i szczegółowych zarządzeń przed wyznaczeniem rozprawy, prawidłowe rozstrzygnięcia oraz terminowe i poprawne uzasadnienia wydanych orzeczeń. Ustalony statystyczny wskaźnik stabilności orzeczeń nie odzwierciedla rzeczywistej poprawności rozstrzygnięć opiniowanego, ponieważ z analizy spraw objętych postępowaniem apelacyjnym i zażaleniowym wynika, że zmiany dokonane przez sąd odwoławczy nie miały charakteru istotnego i dotyczyły niewielkiej części przedmiotu sprawy, bądź rozstrzygnięcia o kosztach. Na szczególnie pozytywną ocenę zasługuje staranność i precyzja zarządzeń wydawanych na każdym etapie postępowania, także po prawomocności orzeczeń, wnikliwość i dociekliwość, dążenie do wyjaśnienia każdej niejasności oraz wysoki poziom merytoryczny uzasadnień orzeczeń. O walorach pracy opiniowanego świadczy także pozytywna opinia, wydana przez Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Mielcu. W ocenie sędzi wizytator, posiadana wiedza, intelektualna dojrzałość Pana Jarosława Janory i rzetelność widoczna w każdej prowadzonej przez niego sprawie w pełni uzasadniają powierzenie mu stanowiska sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

Na posiedzeniu 18 grudnia 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu jednogłośnie (7 głosów "za") podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pana Jarosława Janory na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Mielcu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Janory na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mielcu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 24 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).